| Kayn221 a întrebat:

Am observat ca in crestetul capului am parul rar si se vede pielea. cat si la tampla pe partea stanga, tin sa mentionez ca nici un parinte nu are asa ( asta in caz ca ar fi genetic ).
Cum as putea rezolva aceasta problema? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey ^^

Minoxidil si nanoxidil sunt cele doua ingrediente care au fost studiate timp de mai multi ani si isi arata eficacitate. Parul devine mult mai des pe durata tratamentului, problema e ca efectul minune incepe sa dispara in cateva luni dupa oprirea tratamentului. Totusi mi se pare un compromise de luat in calcul cand te confrunti cu o problema foarte grava care te deranjeaza. Parul incepe sa revina la starea initiala dupa vreo 3-4 luni de la oprirea tratamentului deci se pot face cure de 2-3 luni o data la 3 luni jumate sau 4. Mergi la dermatolog inainte sa incepi un tratament pentru caderea parului cu minoxidil sau nanoxidil.

Unele tratamente sunt ineficiente si doar marketing-ul este de capul lor, intereseaza-te mult inainte sa cumperi un produs recomandat de un dermatolog pentru ca ei au contracte cu anumite firme si de asta recomanda anumite produse, nu stau ei sa cerceteze lista de ingrediente ca sa vada cat de bun si eficient e produsul respectiv.

Carenta de zinc, calciu si magneziu favorizeaza caderea parului - poti sa-ti faci analizele ca sa excluzi si posibilitatea acestui factor. Variaza alimentatia si consuma cat mai multe fructe, oleaginoase si legume. Hidrateaza-te, consuma apa inainte sa simti senzatia de sete.

Lipsa somnului sau nerespectarea unui program optim pentru odihna ( ideal ar fi ca la ora 22-23 sa dormi ) si prezenta stresului duce la formarea radicalilor liberi de catre organismul nostru, iar acestia favorizeaza caderea parului.

Daca folosesti fixativ, gel sau iti freci parul cu prosopul sau cand il speli cauza e destul de clara. Unele sampoane cauzeaza caderea parului.

Daca te decizi sa folosesti un sampon pentru caderea parului iti recomand produsele astea :

Dermatologii recomanda sampoanele de la ACM pentru caderea parului, samponul energizant cu 6 vitamineare de la ACM are o formula destul de ok ( are multe ingrediente faine ).
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10038268

Samponul Balea Med Ultra Sensitive ( il gaseste in magazinele DM desi nu este destinat pentru caderea parului este foarte bun pentru scalp ) - nu contine iritanti, are surfactanti/agenti de curatare blanzi si multe ingrediente benefice pentru scalp precum : Glycerin ( ingredient reparatory ), Panthenol ( pro-vitamina B5 are efect reparator, calmant, hidratant, anti-inflamator si accelereaza regenerarea pielii ), Niacinamide ( vitamina B3 ), Tocopherol ( vitamina E - antioxidant) si Lecithin.

1 răspuns:
| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Calvitia nu prea are leacuri ieftine. Oricum tot la specialist vei ajunge, atentie la tepari, care pentru profit vor vrea sa vanda tot felul de solutii minune.