| anonim_4396 a întrebat:

Am scolioza, cifoza si hiperlordoza (deviere laterala a coloanei toracale inferioare + lombare dextroconvexa si a coloanei cervico toracale levoconvexa cu umarul stang ascensionat, asa e scris pe scrisoarea medicala). Am fost internata pentru recuperare de 3 ori pana acum (de la 16 ani), mi s-a spus ca m-am dus cam tarziu? acum am aproape 18. In loc sa ma recuperez, sau macar sa ramana la fel scolioza s-a accentuat. Eu fac exercitiile recomandate o data pe zi seara, dar nu pe toate pentru ca nu am spalier (acolo le faceam de 2 ori). Mi-au luat masuri pentru corset- Cheneau. Nu stiu ce sa mai fac, nu port tocuri, dorm si fara perna, eu incerc sa ma corectez in oglinda, dar daca ma uit din lateral spatele meu este bombat. Nu ma pot corecta mereu pentru ca la scoala nu am cum sa-mi vad pozitia. Cand ma uit in oglinda imi vine sa plang, chiar nu imi imaginam sa se accentueze dupa 3 internari. Ma gandeam ca mi s-a strambat coloana si din cauza ca merg stramb. La vara urmeaza sa ma duc si la un alt doctor la consult. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi, ce as putea sa mai fac? (Stiu ca am mai pus intrebari legate de asta)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Din pacate la varsta ta si chiar si la 16 ani e cam tarziu de mers la doctor si asa de tarziu schimabri radicale si imbunatatiri vizibile nu se mai fac fara operatie. Corsetul ti-l faci degeaba la 18 ani, continua cu exercitiile, macar sa nu se mai accentueze iar daca chiar vrei sa scapi de problema asta operatia, din pacate, e singura varianta pentru varsta ta. Dar daca nu doare si nu e extrem de vizibila eu zic ca operatia nu isi are rostul. Fa sport si exercitiile, practica inot si altceva nu ai ce sa faci.

| Conii25 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Nu doare, doar foarte rar cand merg foarte mult pe jos sau cand stau intr-o pozitie stramba. Nu ma pot plange de dureri. Din cauza ca nu am avut dureri am descoperit-o asa tarziu, daca aveam dureri ma duceam la inceput cand se forma.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Conii25):

Te inteleg. Atunci continua cu exercitiile, poti sa-ti faci si corset daca vrei si daca e gratis sau ai bani destui, altfel nu da 1200 de lei pe el pentru ca oricum mare lucru nu o sa faca.
Dupa 18 ani nu ar mai trebui sa avanseze si oricum daca avanseaza avanseaza foarte lent iar cu exercitii o faci sa avanseze si mai lent sau chiar deloc, insa imbunatatiri, asa cum ti-am mai zis, nu o sa vezi fara operatie... din pacate.
Multa sanatate.

| Conii25 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Multumesc frumos! Multa sanatate si tie!

7 răspunsuri:
| DavidoffUser a răspuns:

Imi pare rau!
Du-te la Polisano (Sibiu sau Bucuresti ) sau Medlife (Bucuresti). Doar doctorii specializati iti pot raspunde la intrebarea asta.O sa te programeze mai tarziu,dar asta e, macar primesti un diagnostic foarte bun si o rezolvare pe masura si acolo nu trebuie sa mai bagi bani pe la asistente, doctori ca sa se uite mai bine la tine, platesti cat e consultatia, faci radiografii, tomograf (daca e nevoie ) si gata, se ocupa de tine exact cum se ocupa si de presedinte ca doar eu am fost pacient, dar la Polisano in Sibiu c-a fost mai aproape de mine.Eu am avut alte probleme, pe la glezne si un genunchi, dar si eu am scolioza, insa mica, iar cand m-am documentat in trecut, un baiat (15 ani)din Anglia avea coloana in forma de S si a facut 2 operatii saracul si acum e bine, o are cat de cat dreapta si n-are dureri sau inconfort.Nu vreau sa te sperii cu operatiile ca nu-i un capat de tara. Medicii de la Medlife au operat o bunica la 80 de ani care era semiparalizata din cauza spatelui si au pus-o pe picioare, asa ca sunt de incredere doctorii.
Du-te la spitalele astea private ca se ocupa de tine foarte bine si iti dau indrumarea potrivita.
Iti doresc sanatate!

| Conii25 a răspuns (pentru DavidoffUser):

Multumesc foarte mult pentru sfaturi!

| Takishima a răspuns:

Exercitii cifoza :
https://youtu.be/wkbdFL2flTk
Exercitii lordoza :
https://youtu.be/kApDBERIzts
Exercitii scolioza :
https://youtu.be/jtBZSP8I6_o
La scolioza exercitiile difera in functie de ce forma are c sau s. Ar fi bine sa faci gimnastica, inot si sa consumi alimenre bogate in omega 6, uleiul de somon e bun, se gasesc suplimente alimentare. Gasesti si in alte alimente surse de vitamina D, omega 6 : avocado, salata, mere, seminte albe, somon, ulei susan, in, rapita, etc. Sa iti schimbi dieta.

| Conii25 a răspuns (pentru Takishima):

Multumesc mult pentru sfaturi!