| thecezar a întrebat:

Buna TPU am si eu nevoie de niste exercitii de incalzire pentru ora de educatie fizica,domnul profesor a spus ca ne pune nota pe incalzire, funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| YoChriss a răspuns:

Salut! Incearca aici: http://boroneaioana.blogspot.ro/......ament.html Funda?

1 răspuns:
| stlucian a răspuns:

Intr-o alergare usoara se incepe cu joc de glezne si rotirea bratelor inainte 3-4 ori inapoi 3-5 ori apoi in contra timp(dreapta inainte stanga inapoi si invers).In repaos rasuciri de gat(spre stanga/dreapta3-5 ori)umeri inainte/inapoi, trunchi cu mainile in solduri.Cu mainile pe genunchi rasuciri ale genunchilor spre exterior/interior.Virful piciorului in pamant si resuciri de glezne si cu degetele mainilor impreunate rasuciri de incheieturi.Mainile intinsa lateral resuciri de antebrate si cu alergare pe loc rasuciri inainte/inapoi.Alergare cu spatele.Cateva genoflexiuni 5-10 si cateva flotari pot incheia o incalzire de 5-10 minute dar ca sa fi convingator trebuie sa-i precizezi ca o incalzire eficienta e numai dupa15-30 min dar pentru ora de educatie fizica e suficient si 10 min.
Succes thumbs up