| TiberiuSiCornel a întrebat:

Salut TPU! Am 15 ani si fac de ex o zi cardio (cardio, hiit, nurn fat, etc ce se nimereste.) si a doua zi abs.

Precizez ca vreau raspunsuri pe subiect si doar de la persoane care se pricep in acest domeniu!

Bun, eu sunt putin grasut si imi nr caloriile, am o aplicatie.
Aplicatia este setata ca sa pierd (deficit caloric.) 0.5 kg pe saptamana (nu vreau sa slabesc mult ca nu-s asa gras, dar am grasime.)

Si intrebarea vine:
Am citit pe mai multe site uri, ca daca vrei sa ai un abdomen vizibil si sa scapi de grasime, trebuie sa mananci mese mici pana ti se amelioreaza foamea si sa faci o plimbare dupa.

Dar daca sa zicem ca mananc o masa mare si ma pun in pat, dar atat timp cat ma incadrez in caloriile zilnice, ma ingras? Sau o sa contiunui sa am grasime?

1 răspuns:
| Cristian29 a răspuns:

Atat timp cat esti in deficit caloric, nu conteaza daca ai mancat de 10 ori sau 3.
Sa zicem ca ai manacat mai mult la masa pur si simplu mananci mai putin restul zilei sau fa o pauza mai mare.
Caloriile nu prea ai cum sa le numeri iar cand faci abodomene nu iti "arde" de acolo, intaresti muschiul care oricum e sub grasime.