| dog_9290 a întrebat:

am si eu niste intrebari care m-au tot framantat timp de 2 luni. daca nu ai avut varsat de vant si ai facut vaccin impotriva lui exista risc sa te imbolnavesti? si daca da in cat timp iti apare? va rog raspuns cat mai rapid

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai facut vaccin, acesta iti asigura o imunitate buna de 7 ani. Asadar, in acest interval, sigur nu te vei imbolnavi.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Zenith, 7 ani e foarte foarte putin. Dupa aceea trebuie rapel. Unde ai gasit tu un articol serios, stiintific care sa contrazica ce am zis eu?

| Zenithf a răspuns:

Imi pare rau Brigaela, dar tin sa te contrazic, vaccinurile nu au efect intotdeauna, si chiar si cand au efect nu este garantat ca acesta va dura atatia ani. De asta se fac atatea revacinari (rapeluri parca se numesc?).

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

In mod normal vaccinul ar trebui sa fie eficient. Mai multe informatii gasesti aici:
http://www.sfatulmedicului.ro/......gioasa_649

| Princess_6302 a răspuns:

Da exista riscul sa faci varsat de vand chiar daca ai facut vaccin impotriva lui. Eu am patit asta. eu am avut o faza usoara si am stat doar o saptamana in casa dar poti sta si doua.