| swetty23 a întrebat:

Intrebarea mea ar fi : fetita mea in varsta de 6 ani a facut varsat de vant(varicela), eu nu stiu daca am facut, mama mea nu isi aminteste prea bine daca am facut sau nu si ceea ce isi aminteste este faptul ca as fi putut sa fac un vaccin la aceea vreme impotriva acestor boli ale copilariei sa zic asa, acum problema este ca daca eu nu am facut nici vaccinul si nici varicela, exista posibilitatea sa fac acum mare? va rog sa ma ajutati sunt intr-o mare dilema deoarece daca mi se intampla raman si fara serviciu caci nu lucrez cu carte de munk crying((crying((crying((

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, chiar daca ai facut-o, chiar daca nu, exista riscul sa faci boala.

| danutza_2917 a răspuns:

In primavara si copii mei au facut amandoi varicela, unul dupa altul, eu sigur nu am facut in copilarie, nu exista nici vaccin pentru asa ceva, dar nu am facut nici acum. Am 37 de ani, nu am nici o problema de sanatate si pentru ca se transmite prin secretii, saliva, am avut grija si atunci cind ii dadeam cu crema pe bubite ma spalam imediat pe miini si ma dezinfectam. Bafta!

| john_1578 a răspuns:

Cunosc oameni care au facut varicela la 35 de ani, deci riscul este mare.

| alexgogo a răspuns:

Parca nu exista vaccin pentru varicela, iar perioada de incubatie e de 30 de zile...

faci o reclamatie la ITM pentru angajatorul tau, este ilegal sa muncesti fara acte.

| anyska a răspuns:

Nici eu nu cred ca se face vreun vaccin... Cel mai probabil ai facut de mica. Poate erai chiar bebelus sau asa si de aceea nu-ti mai amintesti! Sper sa nu faci si tu!