| andreeacc22 a întrebat:

Exista sanse sa fac varsat de vant daca m-am gasit cu o persoana respectiv luni, iar aceasta joi a facut varsat de vant? Nu am avut niciodata si citisem ca o persoana este contagioasa cu 1 zi-2 inainte sa ii apara eruptiile. Plus am un sistem imunitar destul de rezistent si am 18 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dat fiind ca virusul se transmite prin aer si persoanele sunt contagioase 3-4 zile inainte de eruptie, exista posibilitatea sa faci si tu boala. Dar daca nu ati stat mult impreuna intr-un spatiu inchissi imunitatea ta este buna, e mai probabil sa nu o faci

| RobertMoon a răspuns:

Pai daca te-ai văzut luni și ea a făcut joi înseamnă că nu riști să faci deoarece sunt șanse mici să îți transmită prin aer, erau șanse mari daca respirai aproape de ea sau va sărutați...

| GabyT10 a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti faci griji, nu ai luat virusul.Perioada contagioasa incepe cu 2-3 zile inainte de aparitia eruptiei si dureaza in general 4-5 zile pana in momentul cand toate veziculele au format cruste.