| Erasmyn100 a întrebat:

Am si eu o intrebare care are de a face cu slabitul. Este posibil ca în 2 luni adică Iulie si August sa pot slabi 15-20 kg? Bineinteles făcând mișcare în fiecare zi si anume 2 ore cu bicicleta pe teren urban, 2-3 ore fotbal si 2 ore plimbat zilnic? În afara de asta voi avea grija sa beau si multa apa si sa incerc sa nu mănânc dulciuri si alte bombe de calorii. Mâncarea va fi 100% bio pentru ca voi fi in vacanta la mamaia mea. Cat despre mine, am 14 ani si 9 luni, 1.84 înălțime, 83 de kg. Anul trecut ca si in orice an când ma duc in vacanta slăbesc destul de mult. De exemplu vara trecută in 2 luni am reusit sa slăbesc de la 76 de kilograme la 69 făcând aceeasi miscare doar ca mancand intre 1500-2000 de calorii de dulciuri in fiecare seara în afara de ce mâncăm la mese. Eu sunt aproape sigur că pot slabi lejer 12 kilograme dacă ma tin de promisiune. As vrea doar sa vad daca voi credeti ca as putea slabi mai mult si daca e sănătos și ce efecte as putea avea iar bineinteles niște sfaturi dacă aveți. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonim110pp1 a răspuns:

Poti si mai bine de 15
Incearca ca la fiecare masa sa ai o sursa de proteina max 150g, o sursa de carbo max 100g si legume 100.200 g
Sport nu e neaparag sa faci asa intens, nu o sa mai poti dupa 3 zile la ce program ai pus acolo.
Mna sfatu meu e sa dai seara o tura ca bicicleta de cate o ora si fotbal daca vrei 1.2 ore din distractie, sa.ti mai treaca foamea ))
Pace

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sanatos in mod sigur nu e, si daca vei reusi sa dai 10kg pe saptamana clar nu o vei face intr-un mod sanatos

| Sonia822 a răspuns:

Da. daca iei cancer

| Anonim110pp1 a răspuns (pentru Sonia822):

))

| Violleta2022 a răspuns:

Este posibil 10kg in 2 luni cu 3-4 ore de sport intens pe zi, cu eliminat dulciuri, paine si sucuri.
Dar 15-20kg ma indoiesc ca vei reusii.

| Erasmyn100 explică (pentru Anonim110pp1):

Nu e problema ca e prea intens crede-mă. Eu joc si fotbal si fac antrenamente de 4 ori pe saptamana plus un meci. Adică crede-mă că de rezistat rezist. Si in al doilea rand nu am spus că le fac toate de odată. Programul e cam asa: Cand ma trezesc ies cu bicicleta 1-2 ore depinde de unde ma duc sa ma plimb dar de obicei am un traseu care e 20 de km dus intors si fac cam 2 ore jumate ca e drum urban dupa cum am zis. Pe la 12-1 cand ma întorc ma relaxez un pic stand in pat. Dupa pe la 4-5 ies la fotbal 2-3 ore pana se întunecă iar dupa aia ies seara si ma plimb cu prietenii de la 22 până si la 1 noapte câteodată. Bineinteles exista si exceptii ca si cum ar fi duminică sau sambata. Având în vedere că sunt la tara exact cum am precizat mergem toti băieți din sat la fotbal si stam si 4 ore câteodată. Oricum ar fi, cu bicicleta fac sigur 1 ora pe zi, fotbal 2 ore sigur iar plimbat 1 ora jumate sigur. Si in plus programul asta nu l-am făcut acum ca sa spuna cineva ca nu rezist. Asta fac vara de vara. Cat despre mâncare. Am sa incerc sa nu mananc aproape deloc dulciuri, snacks-uri si alte de astea. Iar mâncarea pe care o voi mânca va fi 100% dupa cum am spus asa ca cred ca iau proteinele alea scrise de tine si legume sigur pentru ca mananc multe pe zi, mai ales când am o grădină întreagă de legume. Multumesc mult pentru raspuns si pentru sfaturile tale!

| Erasmyn100 explică (pentru Sonia822):

Sa stii ca slabitul nu se aplica la fete. Tu daca esti grasă asa rămâi. De asta comentezi ca ție ciuda.

| Erasmyn100 explică (pentru Erasmyn100):

Ca sa înțelegi mai bine, vreau sa spun ca fetele nu pot slabi cantitati mai mari de cam 5 kg din mai multe motive...

| Erasmyn100 explică (pentru suntserios):

Pe luna frate pe lună 20 de kg in doua luni. Citeste mai bine întrebarea!

| Sonia822 a răspuns (pentru Erasmyn100):

Eu am 52 kg si am avut 68. D-aia stiu. 15 kile le dai eventual in 6 luni, cu mari eforturi. Citeste biologie si anatomie, si lasa desenele animate cu cenusareasa si bagheta magica, ca bagheta te ajuta eventual de una scurta. Revino cu picioarele pe pamant, sa fii atat de prost la 15 ani nu e de bine

| Erasmyn100 explică (pentru Sonia822):

Exact ce am spus. Tu ca fata reușești să slăbești 16 kg in 6 luni - 1 an pentru ca esti FATA. Ai alt corp dacă fugi 10 minute obosesti nu poti face deci sport intens 5 ore pe zi. Fetele slăbesc doar prin dieta nu prin sport. Acum ia calculeaza tu cat slăbește un om cu corp de băiat ca are diferenta dacă e băiat sau fata făcând dieta si sport 5 ore pe zi. Si in plus contează si mentalitatea, ceva ce multe fete nu au.

| Sonia822 a răspuns (pentru Erasmyn100):

Obosesc dupa ce alerg 3 ore, nu 10 minute. De fapt conteaza varsta. (am vazut tarziu cat ai) Tu, copil fiind, da, reusesti sa slabesti in 2 luni. Cand o sa ai 37 ani, ca mine, o sa ai burta de gravida, si o sa gafai si cand mergi la paine. O sa simti schimbari la nivel energetic si metabolic. Nu trebuie sa ma crezi o sa vezi. Hai, mergi pe bicicleta, nu mai sta pe net, parca vroiai sa slabesti

| Anonim110pp1 a răspuns (pentru Erasmyn100):

Degeaba rezisti acum cand ai o dieta "normala" dar cand o sa ai sub 1500 de kcl iti spun eu cel mai sigur ca nu o sa mai poti, nu o sa mai ai energie, kcl=energie, cu cat e mai putina cu atat esti mai slabit.
Eventual daca tot vrei sa favi atata efort du.te la farmacie si cumparati un complex de vitamine, alea o sa te ajute sa ti mai bine dieta

| Sindbad a răspuns:

Poti sa incerci, insa sunt sanse mari sa-ti distrugi sanatatea. Esti in perioada de adolescenta, tu ai nevoie sa cresti armonios. In loc de asta vrei sa te infometezi. Este o aiureala.
Daca tot vrei sa pierzi kile (asa cum esti acum pari zdravan, dar normal) de ce sa nu o faci intr-un an doi gradat? ce, te insori anul asta si vrei sa dai bine in poza?

| Erasmyn100 explică (pentru Anonim110pp1):

Multumesc

| Erasmyn100 explică (pentru Anonim110pp1):

Despre vitamine, este de ajuns un Secom B-Complex? Are 100mg 50 de capsule si este compus din b1 b2 b3 b5 b6 b12 acid folic biotina acid para aminobenzoic inozitol si colina

| Anonim110pp1 a răspuns (pentru Erasmyn100):

Da, si bea ceai verde

| RAY a răspuns:

Si apoi ingrasare 40 de kg, voi nu intelegi ca dietele nu functioneaza

| StrongHeart a răspuns:

Nu,nu e sanatos. Vorba aia cu 6 kile in 7 zile e pentru oameni slabi si te lasa cu exces de piele pe corp, dar esti liber sa incerci.
Sportul e un "MUST".NU mai cautati solutii usoare pentru probleme complexe.Nu mai lasati totul pe ultima suta. Obisnuieste-te cu ce esti, greutatea pe care o ai, traieste sanatos, fa sport si vei avea rezultate, ca altfel slabesti si pui la loc si iti mai faci si probleme de sanatate.

| Erasmyn100 explică:

Multumesc tuturor pentru răspunsuri. Am sa revin aici in septembrie cu rezultatul.