| laurdlv a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare...ce cura de slabire sa tin am 1.70 80 kg si 16 ani si vreau sa slabesc ce imi recomandati astept raspunsuri de diete....mentionez ca am mai incercat dar nu ma pot tine de dieta ce sa fac FUNDA! ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna! dieta dukan, iti garantez ca da rezultate foarte bune, uite aici site'ul oficial unde o sa gasesti toate informatiile necesare:

http://www.google.ro/......http?/url

| babyalexa a răspuns:

Tin si eu ceva gen dieta de aproximativ 10 zile si am slabit 5 kg(m-am cantarit azi).Nu este o dieta standard, ci mananc cam ce am la momentul repectiv in casa. Exemplu de mancare intr-o zi:dimineata 2 oua si 1 felie de paine+1cafea sau un ceai verde, la pranz o portie de supa goala, la ora 4-5 dupamiaza un mar sau alt fruct(poti manca si o salata cu foarte putin ulei) iar seara dupa 6 nu mai mananc beau doar 1ceai verde(ajuta foarte mult la slabit).In plus fac 200 de abdomene pe zi, 100 dimineata si 100 seara.Sincer,daca mi-a fost pofta de cartofi prajiti am mancat, sau de altceva dar in cantitati foarte foarte mici.Nu trebuie neaparat sa tii cura, redu consumul de grasimi si de sucuri acidulate si fa sport!

| Cosmin86 a răspuns (pentru babyalexa):

Nu e bine sa faci 200 de abdomene / zi, iti fortezi coloana in zona lombara si iti supra-antrenezi abdomenul.
Abdomenul se lucreaza o data pe saptamana, maxim de 2 ori.

| babyalexa a răspuns (pentru Cosmin86):

Fiecare cu parerea lui.Sun sute de tipuri de abdomene, unele chiar recomandate celor care au probleme.Si crede-ma ca pentru fetele cu colacei este singura solutiehappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru babyalexa):

Ok, intreaba un medic sportiv ce parere are de sute de abdomene pe zi si de fortarea zonei lombare. Si sa-mi zici si mie ce-a zis.
Prin abdomene nu scapi de "colacei", doar tonifici musculatura. De "colacei" scapi cu alergat, inot, bicicleta, etc., mai bine zis cu exercitii cardio + dieta.

Vezi si pe site-uri de specialitate, gen doctor.info sau getfit.ro.

| babyalexa a răspuns (pentru Cosmin86):

Probabil ca ai si tu dreptate, eu am spus ce a dat rezultate la minehappyNu te contrazic pentru ca nu sunt in domeniu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru babyalexa):

Stiu, orice efort are un rezultat. Doar ca poti obtine rezultate mai bune fara sa-ti strici sanatatea. E chiar naspa sa ai probleme in zona lombara la 30-35 de ani.

Important e sa te antrenezi corect si inteligent. Spre ex. eu lucrez bicepsii o singura data pe saptamana si ii am mai mari si mai definiti decat toti obsedatii care ii lucreaza de 3-4 ori pe saptamana, pentru ca ii antrenez corect si le acord timp pentru refacere happy

Iti recomand sa intri pe getfit.ro si sa vezi cum faci corect a.i. sa nu mai ai "colacei" si sa nu-ti distrugi coloana.

Eu iti urez succes indiferent cum o sa continui happy

| babyalexa a răspuns (pentru Cosmin86):

Multumesc frumos.Bafta si tie in tot ceea ce faci.