| Alogin a întrebat:

Daca ai in urina oxalat de calciu inseamna ca ai pietre la rinichi?
Dau fundita puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Inseamna ca ai nisip la rinichi, care se poate transforma oricand in pietre!
Trebuie sa bei ceaiuri diuretice pentru eliminarea nisipului.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Bea ceai de coada șoricelului, 2 litri, zilnic, timp de 3 săptămâni, faci una pauză și repeți timp de 6 luni. După cură repeți analiza de urină și un ecograf pelvian.
Sănătate!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este posibil să ai calculi renali ( pietre/nisip la rinichi ), dar NU obligatoriu!

"Cristalele de oxalat de calciu sunt frecvent intalnite in urina acida si neutra, dar ocazional pot aparea si in urina alcalina; pot fi prezente in urina normala, in special dupa ingestia de alimente bogate in oxalati cum ar fi: rosii, spanac, usturoi, portocale, sparanghel si dupa consumul unei doze mari de vitamina C. Prezenta oxalatilor de calciu in numar mare, in special in urina proaspat emisa, sugereaza posibilitatea prezentei de calculi urinari; alte conditii asociate cu prezenta de oxalat de calciu in cantitate crescuta sunt: intoxicatia cu etilen glicol, diabet zaharat, afectiuni hepatice si boli renale cronice severe." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/analize/sediment-urinar_406

Vezi alte detalii şi la linkul :
http://www.synevo.ro/oxalat-urinar/

Toate cele bune.