| aimullah123 a întrebat:

Cate zile poti lua calciu fara sa faci pietre la rinichi sau alta afectiune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| REMiXDJ a răspuns:

Calciu este recomandat a nu se lua granule.Cel mai bun este calciu efervescent, acele pastile in tuburi de plastic.La farmacii sunt cu diferite gusturi de fucte, portocale, lamaie, etc. Xalciul efervescent, sau calciu in general nu se i-a periodic zi de zi, se poate lua maxim o luna zi de zi calciu efervescent, de 2 ori pe zi - se pune intr-un pahar cu apa minerala de 200 de rame o pastila de calciu efervescent, se asteapta sa se dizolve si se bea dimineata dupa mica gustare ora 09:30 - 10:30 si seara dupa ce mananci, ora 18:00 - 19:00. Zilnic incearca sa bei multa apa, daca poti minerala in jur de 2 - 2.5 litri si nu o sa ai probleme cum crezi tu cu pietre la rinichi. Pietrele la rinichi se fac in special de la sare si de la contimente puternice - acele prostii de prafuri care sunt in plicuri si se pun in mancaruri, fripturi, etc. Pietre la rinici faci si de la un exces mare de zahar si de la alune prajite.Curatarea sangelui si a rinichilor se face cu apa mineralas si bere, apa minerala cat poti sa bei, insa bere nu in exces, apoape 1 litru de bere pe timp de vara dupa ce mananci este ok, mai mult nu. Dupa o luna de calciu efervescent ce ai baut se face pauza cel putin o luna.Calciu se ia in special vara iar iarna mai putin, se poate compensa asta iarna mancand supe cu carne de vita si porc, cu morcovi si cartofi fierti si in special cu carne fiarta cu mujdei de usturoi si mamaliguta calda, sau cu lapte cald pus in o farfurie adanca unde pui mamaliguta calda si presari foarte putina sare idoata sa dea gust.Si frogul la spate in zona rinichilor poate produce afectiuni grave si pietre las rinichi.O indepartare buna a pietrelor la rinichi este dus fierbinte cat poti, se da cu dusul cu apa fierbinte cat poti rezista in zona rinichilor la spate apoi se bea lapte cald si la somn.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Suplimentele alimentare sunt recomandate doar în caz de deficit constatat prin analize medicale.
Găsești destul calciu în alimentație dacă consumi lactate.
Dacă iei mai mult, depinde de doza care o iei, și dacă o iei sau
nu cu vitaminele adecvate. Orice supliment alimentar luat în doză prea mare, suprasolicită organismul, în toate zilele în care îl iei. Pietrele la rinichi nu se fac într-o zi, dar se adună întâi nisip și apoi piatra.