| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare.
Deci, de cateva luni m-am cam izolat de ceea ce voi numiti "societate", si cheful de a socializa mi-a cam pierit, pur si simplu stau in casa in mare parte a timpului, daca e sa ies afara ies rar, singur, seara la o plimbare, sau uneori cu un amic. Tot ceea ce fac, este sa pierd vremea, uneori cant la orga sau chitara, cel mai des stau la pc, ori sunt pe ceva MMO RPG, ori ma uit la anime sau filme. Ma simt gol pe interior, iar daca am un moment liber de a gandii, imi vin tot feluri de ganduri stupide cum ca viata nu are rost si ma simt foarte... "rau", pe dinauntru, de asta incerc sa imi ocup mintea cu ceva mai tot timpul. Ma simt tot mai obosit, epuizat (probabil pc-ul e de vina, dar cu toate ca stau in casa, fac si exerciți, nu doar stagnez), nu pot sa dorm, un motiv pentru care nu pot sa dorm sunt gandurile, pentru asta ori imi pun muzica si incerc sa o ascult ori imi pornesc TV-ul si il programez sa se stinga. Inafara de motivul asta, nu stiu de ce am aceste "insomnii". (Probabil tot pc-ul e de vina). Ma simt... hmm. Nu stiu, am acel sentiment de singuratate, dar in acelasi timp nu simt sa am nevoie de cineva. Sau nu vreau. Nu ma prea inteleg. Uneori am si ganduri de alea... dar nu vad rostul de a pune capat. Rostul vietii nu il vad de multi ani, am avut multe momente in care simteam ca fac cu nervi, in care m-am simtit epuizat rau de tot, incercam sa imi revin de fiecare data, inca incerc. Mi-am zis ca as vrea sa mor atat de rapid incat sa nu apuc sa regret asta, sa nu simt nimic. Astazi am stat putin si m-am gandit mai intens la moarte, sincer sa fiu, a fost singura data in viata mea cand am simtit ca mie asa frica de asta. Nu mie frica de moarte, ci de ceea ce ascunde, de necunoscut.
Oricat de ranit as fi (psihic) nu pot sa plang cu adevarat. Rareori se intampla sa imi iasa niste lacrimi din ochiul stang, in rest doar mi se inlacrimeaza ochii si isi fac aparitia suspinele. Nu simt interes pentru nimic, iar atunci cand il am, e de scurta durata. Deci pe scurt... ma simt putred. Fara viata, lipsit de orice urma de interes. Cand stau in preajma oamenilor si ii aud ce vorbesc, pur si simplu mi se face sila. Am auzit si de "accidentul" ala din bucurești in care au murit oameni, si de fiecare data cand imi accesam fb-ul (nu sunt adept al fb, il folosesc ptr game-uri mai mult.) vedeam doar poze cu lumanari hashtag colectiv -.-, si asta ma scarbea. Nu stiu sigur de ce, pur si simplu mi se pare o prostie, cand am avut o discutie cu cnv despre asta, mi-a zis cati au murit, am zis "bravo lor". El mi-a spus ca "cum zicem? Dumnezeu sa-i ierte, daca erai tu in locul lor?", " atunci bravo mie".
Nu imi pasa de propia persoana chiar deloc, de asta nu as putea spune ca-s egoist, ba chiar simt dezgust fata de propia persoana. Uneori am caderi di alea... Cum am zis mai sus, atunci cand "cedez", incep sa ma simt foarte rau, simt ca imi vine sa plang dar nu pot, simt ca imi vine sa ma arunc de pe ceva, inainte imi spargeam pumnii in pereti, acum pur si simplu incerc sa zambesc. Pana nici muzica nu o mai "simt".

Deci intrebarea mea este:

Ce este asta?

P.S: Daca aveti de gand sa va bateti joc, sa vorbiti vulgar, din partea mea sunteti liberi sa o faceti. Nu-mi pasa.
Dar daca aveti de gand sa ziceti ceva de genul: "Mai iesi si tu din casa", puteti sa nu va deranjati. Doar o sa ma " scarbiti" mai mult.

P.S.S: Nu sunt rasfatat daca asta ati crezut. Defapt nici macar nu am avut parte de afectiunea parintilor. Mai degraba nici nu stiu ce-i aia.

Ofer funda celui mai silitor raspunzator. Arigato!(as da si vot si toate cele tuturor, dar nu ma lasa TPU)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Personal mi se pare ceea ce este clar: depresie puternica.

Din pacate tu stii motivele depresiei: de ce nu iesi, de ce simti dezgust fata de tine insuti si tot asa. Iarasi, din pacate esti singurul care poti sa iti faci o introspectie si sa incerci sa gasesti ceva care macar sa nu te scarbeasca sau sa iti provoace dezgust.

Poti sa apelezi la un psiholog sa iti dea macar directia de urmat sau am un amic care a incercat (si lui i-a reusit) meditatia.

De asemenea, mai exista o vorba: pofta vine mancand. Deci banuiesc ca trebuie sa incerci o activitate pentru a vedea daca acea activitate iti place sau nu.

Statul in casa nu face decat sa amane momentul de socializare. Si doar atat.

Ai incerca la niste cursuri de dans modern sau de arte martiale?

| MaybeJustMe a răspuns (pentru cristimihailov):

Am fost si la psiholog, nu a ajutat cu nimic, incerc sa fac activitati, dar ma "plictisesc" repede de ele, asa ca am ajuns sa desenez sau sa cant cand nu am chef de nimic. Si unde locuiesc eu, nu prea am de unde sa incerc dans modern sau arte martiale. De ce simt toate astea? Pentru ca m-am cam saturat de prostia umana. Oricum o sa incerc sa imi revin, pentru ca, din cate stiu eu, doar singur te poti scoate din namol.(Poate ar merge si ajutat).

Mersi happy

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Exista povestea mustei si a albinei, ca exemplu al contrariilor: daca intrebi o musca unde este cel mai apropiat rahat, o sa iti spuna negresit. Ba o sa iti sugereze si niste locuri alternative, gen gunoaie urat mirositoare. Daca intrebi o albina insa, este foarte probabil ca ea sa nu stie raspunsul, pentru ca pur si simplu ea nu cauta prin rahati si prin gunoaie, ea merge din floare in floare. Asa ca s-ar putea ca nici macar sa nu inteleaga ce vrei...

Cam asa esti si tu acum... din ce vad eu, metaforic vorbind, bine-inteles.

Nu fii musca, pentru ca daca alegi directia aia, o sa vezi multe lucruri rele si/sau lipsite de sens si/sau plictisitoare. Ce zici de incercarea de macar o saptamana sa arunci in mod voit orice gand negati ca sa ii zic asa. Pur si simplu lasa-l sa treaca.

Cum ziceam... e alegerea ta. Daca este greu... cu siguranta este hard work. Nu este deloc usor. Este un drum care poate fi descurajant. Necesita ceva ce poate nu ai in cazul acestei probleme: insistenta. O insistenta continua, care cat de cat sa te motiveze.

Insa... chiar merita efortul. La propriu. Vei fii cam cu totul altcineva.

Daca vrei sa incerci... aici tu alegi... si nimeni altcineva nu iti poate da asta. Doar tu poti sa iti dai cadou o viata frumoasa sau una de musca.

Ca oricine altcineva...

| aditzu999 a răspuns:

Permite-mi sa-ti raspund tot cu o intrebare. crezi in viata de apoi? stii care este scopul acestei vieti? din cele spuse nu reiese acest lucru.

| MaybeJustMe a răspuns (pentru aditzu999):

Eu nu cred si cred, pe scurt nu prea imi pasa, nu stau sa reflectez prea mult asupra acestui lucru pentru ca ar fi doar o bataie de cap in plus. Nu rezolv nimic daca cred sau nu, ramane de vazut happy