| raph2010 a întrebat:

am si eu o intrebare disperata si astept si eu niste sfaturi sincere din partea caror se pricep sau vor sa dea un sfat REALIST!
tatal meu a fost diagnosticat si operat de CANCER de colon, de tip MALIGN, a avut ditamai tumoarea, in urma rezultatelor venite de la institul oncologic zice cam >asa=

adenocarcinom moderat diferentiat de colonG2
metastaze ganglionare 6/6
invazie endovasculare si endosculare

ce reprezinta? care e sansa la viata? momentan e acasa in chinuri groaznice, nevoile si le face prin pungi medicinale, numai poate iesi normal, datoritei operatii la colon.La Spitalul Municipal unde a si fost operat, toti medici fug de un raspuns exact sau sunt prea multi stagiari ca se pot exprima, o lipsa totala de profesionalism! Urmeaza ca pe 2 aprilie sa aiba a doua interventie chirurgicala pentru refacerea si mutarea intestinului... ma rog sa poate iesi normal afara! Dupa ar urma un tratament...
care e sansa de supravieturi? Macar exista sanse sau doar " amagari"?
E o fire luptatoare, care lupta cu boala,desi cancerul e nemilos!
Astept raspunsurile voastre sincere!
Poate o funda pentru un raspuns castigator nu reprezinta mare loc, dar un sfat pentru o persoana disperata, iti va aduce o mica bucurie in sufletsad
Help mesad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

De regula, cand cancerul metastazeaza se cam moare. Depinde si cum lupta organismul cu ''boala'' (cancerul nu este o boala).

Singurul care poate aprecia corect sansele de supravieturie este medicul oncolog, care are in fata situatia particulara a pacientului. Nu poti primi un pronostic realist pe net. In cel mai rau caz, sa zicem 15-25% sanse de supravieturie, dar nu stiu sa-ti spun la cati ani. Dar asta depinde enorm de cat de agresiv este cancerul si in ce stadiu e.

| AlexandraEpureanu a răspuns:

Medicii se pot feri sa dea un raspuns tocmai pentru faptul ca in astfel de cazuri s-ar putea nici ei sa nu aiba un raspuns sigur.

Oricum eu iti spun doua lucruri care ar trebui sa-ti dea oarece sperante:
1. Daca nu ar mai fi fost sanse, nu il programau la a doua operatie.
2. Daca nu ar mai fi fost sanse, lui probabil nu i-ar fi spus, dar v-ar fi spus voua, familiei.

Acum nu iti pot zice eu ca va fi bine, dar cred ca sanse sunt totusi si ca atat el, cat si voi trebuie sa luptati cu boala asta nemiloasa si sa o invingeti impreuna.

Multa sanatate!

| 23partyboy a răspuns:

Doamna /domnisoara,imi pare bine de logica dvs,intr-adevar la spital sunt niste sarlatani neprofesionalisti,da bistos ca pe net gasesti numai oncologi de top care sa de cu parerea
imi pare ft rau de tatal dvs, are un cancer metastazat si diseminat(N2, M1),mediciii prima data i-au facut o stoma iar apoi vor uni segmente de intestin intregi,ce prognosticuri sa mai dai aici? nimeni nu e clarvazator,exista o statistica, dar fiecare organism reactioneaza in alt mod, poate trai si 5 ani cu conditia sa respecte tratamentul

Răspuns utilizator avertizat
| NumaiPentruMine a răspuns:

Bai ce sa zic, e nasol. Bunicul meu a avut asa ceva(nu cred ca atat de grav), a fost operat medicii au zic ca mai are 6 luni-1 an maxim, si uite-l ca acum dupa 3 ani chiar 4, nu mai stiu exact,mai are dureri din cand in cand,dar e pe picioarele lui, conduce, se duce in fiecare zi la 25km de Bucuresti la "tara", face treaba.In schimb nu mai bea si nu mai fumeaza.Deci se poate, capul sus!

| Nicoleta_Troncea_1970 a răspuns:

Si soacra-mea a fost operata la colon, acum 5 ani, deci are anus contra naturii, a avut cam acelasi diacnostic, a facut radio terapie, citostaticile nu le-a suportat.Acum e bine mersi dar tine un regim vegetarian.