| Shadow20 a întrebat:

Buna Tpu.Am si eu o intrebare in legatura cu anticonceptioanlele. Iubita mea foloseste Yaz si aseara la ora 21:00 a luat pastila, insa la aproximativ 45 minute a iesit la toaleta si a facut un scaun moale.Ieri am facut dragoste pe la ora 19 si mi-am dat drumul in ea.As dori sa stiu daca pastila si-a facut efectul.Era in a sasea zi dupa terminarea ciclului menstrual.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adina77 a răspuns:

Buna!
Daca la 21 a luat pastila, si dupa 45 minute a avut scaun moale, pastila n-a avut cum sa ajunga in intestin asa de repede, mai ales in cel gros, ca s-o elimine.E o chestie banala de anatomie.Tot ce mananci mai sta si in stomac ceva timp.
Stai linistit, nu va ramane gravida.
Insa in principiu, daca scaunul moale persista, trebuie dubla protectie.
Chiar daca era in a 6 a zi a ciclului menstrual, daca n-ar fi luat pilula, ar fi fost posibil sa poata ramane, numai daca are un ciclu cu perioada mai scurta.Sa spunem...21 de zile.
Pentru ca spermatozoizii pot sta in vagin si 2 zile.
Repet, stai linistit.
Totul va fi ok.
happy

| luiza a răspuns:

Nu are nicio legatura! daca nu uita sa ia pastilele, indiferent ce scaun are este protejata! si oricum riscul este foarte mic sa ramana avand in vedere ca este doar in a 6 zi de la ciclu!