| 201220122012 a întrebat:

am si eu o intrebare. laughing
M-am batut cu cineva si mi s-a umflat pumnul...colegi zic ca sunt venele incalecate...ce trebuie sa fac sa treaca mai repede?
raspunsul bun are funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pune o punguta cu gheata timp de cateva ore si va da inapoi.
Ori o punga de vegetale inghetate din congelator, mazarea este cea mai nimerita, chiar fiind inghetata se poate mula pe pumnul tumefiat.

7 răspunsuri:
| untu a răspuns:

De ce l-ai batut cu cineva? Ce ti-a facut? care e problema? Cu bataia nu rezolvi nimic si nici nu castigi nimic! Pune gheata rece peste pumn, in curand o sa ai mari probleme!

| Pool77 a răspuns:

Gheata pe pumnul umflat. Posibil sa nu ai doar venele... Poate ai tinut pumnul lejer, sau ai lasat aer printre si ti-ai rupt/dizlocat vreun os. Am patit-o acum 1 an, inca si acum se vede buba deasupra pumnului, osul s-a refacut insa nu s-a dus la locul lui si uite asa, momentan am o buba peste mana. Consulta un medic, pentru a fii sigur pe tine.

| DonarisDona a răspuns:

Trebuie sa apesi acolo unde te doare fracand. Asa fac si trece. Chiar daca e cam dureros.

| Lorenzo31 a răspuns:

Maseaza zona respectiva, in ce zona i-ai dat perversa de s-a umflat mana laughing?

| 201220122012 explică (pentru Lorenzo31):

Intre ochi.,. laughing

| Lorenzo31 a răspuns (pentru 201220122012):

Direct in mufa laughing))

| Întunericul a răspuns:

Dacă venele sunt încălecate încearcă să pui puțină cremă acolo și să tragi cu degetul mare de la mâna opusă până simți că s-au așezat venele! De câte ori nu am pățit și eu asta... Dacă nu trece tai-o la doctor!
Măcar ai făcut să doară?