| lovegirl15 a întrebat:

Am si eu o intrebare.

Pe data de 9 septembrie mi-am facut detartrajul, si am observat apoi ca atunci cand ma spalam pe dinti, ma durea gingia deasupra caninului din stanga. Durerea a persistat ceva timp, dar a trecut apoi.

De ieri cred, a revenit iar durerea la gingie. Mentionez ca nu am un periaj agresiv si tin cont de sfaturile stomatologului in privinta metodei de periaj.

Care ar putea fi cauza acestei dureri si ce as putea face pentru a trece?

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Spala-te cu o pasta de dinti mai buna si foloseste o periuta cu perii moi.

| lovegirl15 explică (pentru Florentina9210):

Folosesc periuta si pasta de dinti recomandate de stomatolog. Acum vad ca imi si sangereaza cand ma spal pe dinti...

| Florentina9210 a răspuns (pentru lovegirl15):

Ce pasta folosesti?

| lovegirl15 explică (pentru Florentina9210):

Lacalut pentru sensibilitate. Am intrebat inainte si doctorita mi-a spus ca e buna, intrucat inainte prezentam si o sensibilitate.

| Florentina9210 a răspuns (pentru lovegirl15):

Parodontax, e cel mai bun. Si tatalui meu ii sangera si dupa folosire nu a mai avut probleme.

| lovegirl15 explică (pentru Florentina9210):

Am folosit o vreme si Parodontax tot pentru ca imi sangerau gingiile si nu am mai avut probleme...Dar nu numai sangerarea e problema, mai e si faptul ca ma doare cand ma spal pe dinti...

| Florentina9210 a răspuns (pentru lovegirl15):

Du-te la dentist inapoi.