| lovegirl15 a întrebat:

Am mai pus intrebarea asta pe TPU, dar nu am primit un raspuns foarte concret.
Pe data de 9 septembrie mi-am facut detartrajul, si am observat apoi ca atunci cand ma spalam pe dinti, ma durea gingia deasupra caninului din stanga. Durerea a persistat ceva timp, dar a trecut apoi.
De ieri cred, a revenit iar durerea la gingie. Mentionez ca nu am un periaj agresiv si tin cont de sfaturile stomatologului in privinta metodei de periaj.
Care ar putea fi cauza acestei dureri si ce as putea face pentru a trece?
P.S : Adineaori, cand m-am spalat pe dinti, am observat ca imi si sangereaza gingia si ma ustura dupa ce clatesc cu apa.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Clăteste te cu ceai de salvie, ai gingiile sensibile deoarece acolo există infectie, si doar gargara cu ceai le calmeaza, ca de obicei dor groaznic gingiile inflamate si curge mult sange si la un periaj usor al dintilor, din cauza ca gingiile sunt foarte traumatizate. Sanatate.

| Florentina9210 a răspuns:

Eu zic ca ar fi mai bine sa mergi din nou la medicul stomatolog curant (care te-a tratat) si sa ii spui adevarata problema. Poate o sa iti schimbe produsele de igiena orala.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut, deci pe TPU se dau doar sfaturi, cum spunde si chestia cu rosu de sub intrebarea ta, si in niciun caz raspunsuri concrede. Nu pot decat sa repet ce scrie cu rosu acolo si sa iti zic ca s-a inventat dentistul.

| lovegirl15 explică (pentru dragosbogdan001):

Stiu ca s-a inventat dentistul, asa cum TPU s-a inventat pentru a cere un sfat/o parere. Am zis sa cer o opinie celor care ar putea macar banui care e problema, ca sa nu ma duc aiurea la dentist si sa zic aia ca ma duc pentru orice prostie sau sa spuna ca ce visez noaptea, ma duc sa-i zic ei. De sfaturi gen ''Du-te la dentist'' nu am nevoie, multumesc frumos.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru lovegirl15):

Cu placere, laughing dar asta e recomandat. Oricum, m-ai convins sa-ti citesc intrebarea laughing si pot spune ca nu cred ca este ceva prea grav: daca nu te speli corect si regulat pe dinti, pot aparea dureri si sangerari... sau ar putea fi o carie, uita-te bine in oglinda ca se observa.

| lovegirl15 explică (pentru dragosbogdan001):

Carie nu cred ca e, am deja pusa o plomba in zona aia rolling on the floor Si de spalat ma spal regulat si respect metoda de periaj invatata de la stomatolog, dupa cum am invatat mai sus happy

| lovegirl15 explică (pentru lovegirl15):

Mentionat*

| Lacramioara_Xenia_1990 a răspuns:

Mergi la dentist sau ceva...

| lovegirl15 explică (pentru Lacramioara_Xenia_1990):

Probabil ca urma sa merg si la dentist, dar inainte sa merg, am zis sa cer niste sfaturi ca sa nu ma duc pentru orice prostie...