| Fresh a întrebat:

Am si eu o intrebare:

Platfusul se poate trata? daca da, cum, si cat timp necesita ^^

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prin încălțăminte ortopedică!
Pa, pa.

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu! Se pot folosi doar branturi speciale in incaltaminte care sa modeleze scobitura piciorului, pe care nu o ai.

| valentingb a răspuns:

Bună. Platfusul nu este o boală, nu se poate trata.Este o malformație congenitală, și niciun doctor nu face operație de corectare deoarece nu este considerat necesar. Încălțămintea ortopedică sau pantofii cu talpa plată sunt folosiți pentru a nu avea dureri. Dacă ești femeie/fată, nu îți recomand deloc pantofii cu toc.

| pietrean a răspuns:

Dupa cate stiu eu, din pacate nu. Dar mai citeste si in alta parte, consulta mai multi medici. Talonetele, te pot ajuta!