| MiruMlr a întrebat:

am si eu o intrebare si va rog sa ma ajutati: am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu neprotejate, fara ejaculare in interor. La 2 saptamani de la contact am facut un test de sarcina si a iesit negativ, ciclul mi-a venit la data care trebuia sa apara, dar a durat cam putin decat era norrmal, a fost un pic ciudat, in schimb ca aspect a aratat normal, doar ca durata a fost mai mica. Credeti totusi ca as putea sa fiu insarcinata? Sau totusi ciclul a fost normal? Menstruatia ma tine in jur de 4 zile si cv...acum la 3 zile s-a oprit... sunt un pic ingrijoratasad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mai repetă testul după menstră!
Se poate face și după 2 săptămâni de la presupusul contact sexual neprotejat, anticorpii sunt prezenți, se poate citi o sarcină.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Testul făcut la 2 săptămâni NU este concludent!

Un test de sarcină CONCLUDENT se face la cel puţin 21 de zile DUPĂ ultimul contact sexual neprotejat.

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

În privinţa sexului NEPROTEJAT, aici este o altă "discuţie" :

Poţi rămâne însărcinată în ORICE perioadă, dacă faci sex neprotejat!

Eventual, să REfaci 2 teste de sarcină CORECTE, aşa cum EXPLICAM în răspunsul pe care ţi l-am dat la o întrebare anterioară.

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Ai tot dreptul sa fii ingrijorata si sa te gandesti la proverbul cu ulciorul.

| ywar a răspuns:

Stai cuminte! nu e nimic! pune-l pe mr.playboy sa isi puna prezervativul! ce varsta aveti voi?

| NnDWtf a răspuns:

Nu

| lolylolypops a răspuns:

Nu e nimic! Stai linistita! Daca ti-a venit menstruatia este clar ca nu esti gravida si apropo testul de sarcina nu are niciun efect daca il faci dupa 2 saptamani de la contact! Lasa sa treaca macar 3 dar nu esti gravida sigur! Cati ani aveti?

| tenutza a răspuns:

Nu esti nimic, pur si simplu a tinut mai putin.

| doareu2 a răspuns:

Bag mana in foc ca esti insarcinata