| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare, sti vreo metoda impotriva parului gras? Parul meu are acea tenta de par gras. dupa 2 zile, si sunt nevoita sa il spal o data la 3 zile..si nu e deloc placut.Ma puteti ajuta? Nu vreau raspunsuri gen"mergi la dermatolog" un leac babesc, poate sau un nume de produs pe care as putea sa.l folosesc.Multumesc anticipat! {Funda}

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Folosește șampon pentru păr gras sau cu tendință de îngrășare, la final te limpezești cu oțet de mere îndoit cu apă. Renunță să te mai speli așa de des, și acesta este un factor care duce la îngrășare, deteriorarea firului de păr, etc.
Pa, pa.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Normele obisnuite de igiena impun spalarea parului la 3 zile, maxim maximorum 4 zile. Deci spala-l linistita, ca asa este normal. Nu ai par gras, ai un par absolut normal care cere sa fie si el curat. faptul ca tie ti se pare neplacut sa respecti o minima igiena este o alta problema, dar ar trebui sa incerci sa o rezolvi. In societate e important sa fii curat si nu ar trebui sa ii agresam pe cei din jur cu nespalarea noastra. Un par nespalat de 3-4 zile incepe sa miroasa a imbacsit, a praf si fum, in nici un caz nu mai pastreaza mirosul proaspat de tocmai spalat atat de necesar.

| Camelisa a răspuns (pentru Brigaela):

Tocmai asta fac, doar ca problema mea era in felu urmator, deja dupa a2a zi, parul se ingrasa, si sunt nevoita sa il splal la 2, 3 zile! si nu mi se pare atat de "normal"din moment ce si eu stiu ca parulul se poate ingrasa si din cauza spalarii.In postrarea mea am cerut un anumit tip de sapon, O PERSOANA care sa imi spuna o marca de sampon pe care o pot folosi!

| Brigaela a răspuns (pentru Camelisa):

Ai cerut un sampon cu care sa te speli mai rar de o data la 3 zile, ceea ce NU este normal. Asta ti-am spus, ca esti obligata de minima igiena personala sa te speli o data la 3 zile si ca nu ai par gras, ci unul normal, doar ca tu vrei ceva anormal. Ma gandeam ca spunandu-ti asta, vei reveni la ganduri mai bune si te vei spala ca tot omul o data la 3 zile.

| Camelisa a răspuns (pentru Brigaela):

Asa,pentru cultura ta generala laughing Medicul de faminia a spus ca NORMAL este sa te speli de 2 ori pe saptamana! Daca tu te consideri atat de desteapta incat sa contrazici asta, este problema ta! laughing

| Brigaela a răspuns (pentru Camelisa):

Eu sunt medic, nu e nevoie sa te comporti in halul asta, ca doar tu te faci de ras. O saptamana are 7 zile, deci inseamna ac te speli o data dupa 3 zile si o data dupa 4 zile, adica exact ce am spus eu: in mod normal la 3 zile, in mod exceptional la 4 zile.
Nu ma cred desteapta, desi am mai multe studii medicale decat medicul tau de familie. Dar cred ca trebuie sa fii foarte prost ca sa nu faci calculul ca de doua ori pe saptamana inseamna fix la 3 zile. Sunt ferm convinsa ca tu esti mai inteligenta si ca puteai calcula singura, dar ai fost orbita de rautate si asa s-a ajuns la faza asta. Iti vine si tie sa razi de tine, nu? Eh, ai sa inveti in timp ca e bine sa gandesti si apoi sa vorbesti, altfel oamenii ar putea crede ca vorbesti fara sa gandesti fiindca doar atata poti.
Asadar, in concluzie: trage aer adandc in piept, razi si tu de ce ai scris mai sus, promite-ti ca data viitoare n-o sa te mai arunci asa cu capul inainte si spala-te pe cap la 3 zile.

| Camelisa a răspuns (pentru Brigaela):

Rectific! la 10 zile tongue. M.am grabit se pare.Nu am de ce sa ma fac de ras laughing doar ti.am raspuns, si dupa cate se vede pe profilu tau...cu SIGURANTA mai multi ani de experienta NU ai decat medicul meu de familie.Si da, rad cu lacrimi laughing Si TU ca medic fiind laughing serios ca te arunci sa comentezi si sa te dai importanta?laughing pentru ce? Vezi Doamne raspunzi tu, si nu stiu cum sa iti spun, dar dupa poza TE ASIGUR ca sunt mai curata si arantaja decat tine tongue

| Brigaela a răspuns (pentru Camelisa):

Eu cred ca oamenii recurg la atacuri personale nelegate de subiect (gen varsta mea) atunci cand inteleg ca nu au dreptate si nici argumente dar nu sunt suficient de demni sa recunoasca asta. Lipsa de demnitate e des intalnita, sunt mii de oameni ca tine. Pentru restul, sa-ti fie rusine!

| Camelisa a răspuns (pentru Brigaela):

Sti.spuneai de faza aia"spala.te pe cap la 3 zile"laughing probabil ai spus.o in bataie de jocwinking de aceea m.am legat de..aspectul tau.Pentru ca erai mare si tare in legatura cu asta, dar sa stii ca poza spune multe.Si repet un asa zis doctor...laughing nu si.ar pierde timpu sa comenteze cu jigniri ar invata, sau de fapt nu ca tu ai experienta, am uitat. tongue

| pyma a răspuns (pentru Camelisa):

Medicul tău ți-a spus să te speli o dată la 5 zile? Concediază-l!
Ca idee, zi-mi și mie, cum mai ieși din casă? Mai stau oamenii lângă tine?
Eu mă spăl o dată la două zile și destul de des chiar zilnic. Prietenele mele la fel. Te speli când observi ca se îngrașă, că se murdărește, când îl simți că nu mai este proaspăt.
Nu doare să știi.
Apă și săpun, apă și săpun, folosiți-le cu încredere! Na, că ți-am făcut și slogan.

| Brigaela a răspuns (pentru Camelisa):

In mod sigur nu era spusa in bataie de joc si, daca ai gandi cat de cat obiectiv, ai vedea ca e asa. Era un sfat bineintentionat. Nu banui oamenii de ceea ce nu fac prin prisma gandurilor tale. Asadar, nu era spusa in bataie de joc si un om normal si-ar cere scuze ca m-a banuit pe nedrept.
Eu ma spal la doua zile, si nu inteleg cum poti vedea asta dintr-o poza in care am parul ud dupa ce iesisem din mare (se vede evident si ca sunt la mare si ca am parul ud). Ce-ti mai spune poza? Ca nu ma machiez pe plaja? Nu ma machiez nici in viata de zi cu zi, fiindca nu am timp. Nu sunt un asa-zis doctor, sunt un medic adevarat care a incercat sa te ajute (greseala mea, recunosc si imi spun mereu ca uneori oamenii refuza sa fie ajutati). eu nu te-am jignit, doar ca tu ai tendinta sa veiz jigniri acolo unde nu sunt. Nu-mi pierd timpul, ajut niste oameni si multi dintre ei apreciaza. Este adevarat ca se gasesc, foarte rar, si oameni care reactioneaza foarte urat (chiar mai urat ca tine), dar nu ma impiedic de asa ceva, ar fi si pacat. Nu am multa experienta, doar 15 ani, ceea ce este, intr-adevar, extrem de putin, dar suficient cat sa stiu cat de des trebuie sa te speli (m-a invatat bunica pe la 4 ani si mi-a confirmat medicul de la scoala in clasa I) si sa stiu cate zile are o saptamana.
In fine, daca vrei, ai castigat conflictul. Recunosc ca nu pot discuta cu oameni care nu deosebesc un sfat de o jignire si care nu reusesc sa calculeze cat face 7 impartit la 2. Nu cred ca vreun medic ti-a recomandat sa te speli la 5 zile, de altfel e o tampenie sa pretinzi ca ti-a spus sa te speli de doua ori in 10 zile (ti-ar fi spus simplu: o data la 5 zile). E posibil sa ia un interval de tim stabilit, asa cum ai zis prima data, de doua ori pe saptamana, dar de doua ori in 10 zile nu are nici o logica (mai bine spunea de o data si trei sferturi in 8 zile). Asadar, cred ca prima data ai spus corect sfatul medicului, dar erai prea orbita ca sa calculezi. Rectificarea este ca sa cazi bine, dar e total negandita si, dupa cum vezi, rad si altii de asa tampenie. Asa cum ziceam: ai castigat, e un nivel la care nu polemizez

| BiuL a răspuns:

Pentru a rari spalarile, foloseste sampon uscat intre spalari http://therhythmofheels.wordpress.com/......ctioneaza/