| George18011993 a întrebat:

Am si eu o problema de la un timp ma pun sa dorm de la ora 21.00 si cand ma trezesc pe la 6 foarte obosit parca n-am dormit deloc, cauze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie si fa-ti niste analize medicale, in special legate de functiile ficatului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să clarificăm.
Ce înseamnă pentru tine - mă trezesc obosit?
Cum resimți aceasă senzație de oboseală?
Nu te poți mișca?
Pentru asta se recomandă gimnastica de înviorare, ca la armată sau ca în închisoare la ruși.
Aceasta pune în mișcare sângele. Obligând mușchii să se miște, cu mișcări de gimnastică cât mai complexe, activezi aria motorie din creier și se trezește și creierul pentru activitatea din timpul zilei. Dacă și după o gimnastică de dimieneață de 20 de minute, de la lent, ( te întinzi ca pisica, mișcări de extensie a ligamentelor, pilates, yoga) moderat spre energic ( alergare pe loc), te simți în continuare obosit, doar atunci ai o problemă.

| Sofer a răspuns:

Încearcă sa dormi de la ora 22 sau cel târziu 23.

| Altazaaar a răspuns:

Poate fi din diferite cauze. Se prea poate ca admosfera în care dormi să depășească 20 de grade, ceea ce determină în somn greoi și răvășitot. Poate ai avut un efert fizic extrem cu o zi înainte sau nu ai mai făcut mișcare deloc. Încercă să nu stai pe telefon, tabletă, cu o oră până în ora de culcare și stai departe de undele aparatului Wi-Fi.