| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. De fiecare data cand trebuie sa imi vina ciclul imi intarzie intre o saptamana si trei saptamani iar eu in acest timp am dureri mari la sani si la ovare, odata am vomitat de dureri. Va rog sa comenteze doar cine stie sau cine a mai trecut prin asa ceva, am nevoie de ajutor urget!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Du-te la un ginecolog, cu problemele astea nu e de joaca. Daca ti-e "frica" de ginecolog, gandeste-te ca aia e meseria lui, el si-a ales-o.
Poate fi ceva grav si netratat sa te complici, poate nu e nimic sau doar o dereglare hormonala.
Dupa o anumita varsta si mai ales daca ti-ai inceput viata sexuala, cel putin anual fa-ti un control de rutina. Daca mergi cu bilet de trimitere e gratis, iar daca vrei analize suplimentare, preturile nu sunt exagerate.
Mai bine previi decat sa tratezi.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul acesta pot spune ca tu ai un ciclu neregulat, de aici si datele aleatoare cand vine.
Ai mare grija pe viitor daca ai sex neprotejat, pentru ca nu poti stii zilele fertile si poti ramane insarcinata cu usurinta!

| Iugas a răspuns:

Consulta un ginecolog. Durerile sunt oarecum "normale"