| Dga93 a întrebat:

Buna,TPU! Am si eu o problema! Imi puteti spune va rog in ce anume consta transplantul de piele? Vreau sa imi transplantez (sau cum se numeste procedeul ) piele din zona pulpelor picioarele in zona spatelui si a pieptului unde am niste defecte lasate de acnee si anume cicatrici cheloide foarte inestetice si iesite in relief si as vrea sa scap de acest complex pentru totdeauna...imi puteti da detalii amanunti despre grefa de piele si transplantul de piele? Va multumesc, ofer funda celui mai bun si celui mai complex raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Transplantul de piele nu este o solutie pentru problema ta. Dupa transplant de piele, zona va ramane ca o mare cicatrice mai deschisa la culoare, usor albicioasa, mult mai inestetica edcat leziunile pe care le descrii tu. Cel mai bun rezultat la care te poti astepta arata cam asa: http://pocketdentistry.com/......753161.jpg
Dar in general arata semnificativ mai rau. Iar rezultatul ala poate fi atins dupa aproape doi ani de evolutie, timp in care zona arata mult mai rau si necesita tratament local aproape zilnic.

mira
| mira a răspuns:

Grefele de piele lasa si ele urme.

| Eduard619 a răspuns:

Tu sincer nu cred ca esti putin intreg....cred ca petele alea lasate de acnee sunt asa un mare defect?
Gandeste-te ca fiecare strat de piele din corp are prop diferite nu stiu de ce ai dori sa faci asa ceva dar eu nu recomand, parerea mea este ca e un moft NU o necesitate.

| Holy2010 a răspuns:

Este clar ca nu intelegi cum functioneaza treaba. Absolut nimeni pe planeta asta nu o sa-ti excizeze piele sanatoasa ca sa iti autogrefeze alta de dragul unui moft estetic.Grefele se folosesc cand pielea este distrusa fie de la arsuri sau alte traumatisme sau cand prin excizie chirurgicala oncologica pacientul se alege cu un defect extins. Iar daca iti imaginezi ca tesutul grefat o sa fie curat si integru te inseli amarnic. Orice grefa presupune cicatrice permanenta si extinsa:
http://www.consultingroom.com/......uflage.jpg
La fel si zonele donatoare formeaza cicatrici.
Sa presupunem prin absurd ca ar exista optiunea. Oricum nu ti-ai putea permite costurile iar recuperarea ar fi indelungata si un chin total. Chirurgia plastica/estetica nu este vrajitorie, ea face minuni dar sa nu ne imaginam imposibilul. Tu ai nevoie de peelinguri chimice, mecanice, laser sau daca sunt voluminoase cicatricile de excizie chirurgicala. Atentie insa, o persoana care are cheloide are tendinta de a dezvolta altele. Asa te vindeci tu.