| MickeyM a întrebat:

Am si eu o problema majora.Am 16 ani inaltimea 1, 72 si 85 kg! as dori sa slabesc si nu stiu cum! Dintre sporturi cel mai mult imi plac dansurile si le practic nu prea des.Din mincaruri nu prefer ceva gras sau fast food,doar ocazional,dar asa maninc nu chiar atit de mult,dar problema e ca ma misc putin crying Imi dati poate ceva sfaturi ce sa fac,diete,etc,etc! Va rog ajutati-ma, imi doresc aceasta foarte mult! Multumesc anticipat! laughing)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe dans, consumă calorii destul de multe.
Alege o alimentație săracă în calorii dar care să asigure buna funcționare a organismului. Exclus înfometarea, laxativele, etc.
calorii.oneden.com
Pa, pa.

| 95Cosmin a răspuns:

Eu am inceput sa folosesc metoda asta si am slabit mult.Iti alegi un interval de 6 ore pe zi in care mananci si in resul orelor nu mananci nimic.De exemplu:Eu mananc de la 11 dimineata pana la 6 seara si mananc doar de doua ori: doua sandwishuri la scoala si masa principala cand vin de la sala.Atat de mult m-am obisnuit cu aceasta metoda incat dupa ce mananc acele doua sandwishuri de la scoala nu mai simt nevoia sa mananc nimic pe tot restul zilei, dar trebuie. Daca vrei sa fi si mai stricta poti manca de la 11 pana la ora 3-4.
Inca un sfat:Mai baga si ceva fructe intre mese si e perfect.

| Cosmin86 a răspuns:

1. 4-5 mese pe zi in care iti asiguri tot ce trebuie ( proteine, carbohidrati, vitamine, minerale, calciu, grasimi sanatoase, zma, lipotropice, etc. )

2. consuma alimentele a.i. sa aiba cat mai putine calorii ( carne fiarta sau pe gratar, cartofi copti sau fiert, etc. )

3. exclus prajeli, sucuri, alcool, etc.

4. Cardio de 4 ori / saptamana, antrenamente de 1 ora. Si dans e ok, tot un fel de cardio e

Uite aici cateva principii generale :
http://www.getfit.ro/slabire/regim-slabire/dieta-pentru-slabire.html

NU este o dieta pentru slabit ( dietele sunt stupide, te ingrasi la loc dupa +ca iti afecteaza si sanatatea ), ci sunt principii generale dupa care trebuie sa te orientezi. Si stai linistita, nu sunt banalitati "multe fructe" cum zic cei care habar nu au de nutritie, acolo chiar sunt sfaturi bune.

| russian1995 a răspuns:

Un pas importat! Mannca dimineata pe saturate, la pranz o mancare usoara si apoi ultima masa la ora 18 ( fara grasimi, dulciuri ..etc) si pna te culci fructe!big grin Si daca ai putea sa faci cat mai multa miscare! Succes!big grin

| KinkyDive a răspuns:

Respecta niste ore fixe de masa.

Manca cat mai "verde" ca sa spun asa. Las-o mai usor cu shaormele si cu fripturile. si putina alergare seara sau dimineata.

Succes!

| RoxxanaMaria a răspuns:

Eu iti recomand aceasta dieta : O zi numai fructe, dar nu banane; o zi numai carne dar iti recomand sa nu mananci de porc si sa nu o prajesti; o zi numai legume si o zi numai lactate. Cantitatea de legume, fructe, carne, lactate o stabilesti tu in functie de organismul tau. In doua- trei luni poti slabi pana la 30 kg. Am vazut rezultatele acestei diete cu ochii mei. In ceea ce priveste sportul ar fi bine sa incerci sa faci 30 de minute de Pilates in fiecare zi, vei gasi pe Internet o gramada de exercitii de Pilates. Mult succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru RoxxanaMaria):

Asta nu e dieta, asta e o cretinitate de copil retaradat si caruia nu-i pasa de sanatatea lui. Nu toti avem un nivel de inteligenta atat de scazut incat sa nu ne pese de sanatate si sa urmam asemenea diete

| RoxxanaMaria a răspuns (pentru Cosmin86):

Sincer eu chiar nu inteleg de ce vorbesti Asa la adresa mea. In primul rand ca nu este o dieta de infometare si nici foarte saraca in calorii si daca nu stii numai vorbi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RoxxanaMaria):

Daca nu stiu eu? Am cativa ani experienta in domeniu.

Daca te documentezi PUTIN DE TOT despre fructe o sa vezi ca ele NU trebuie sa inlocuiasca o masa, si tu propui o zi intreaga doar fructe! Fructele fermenteaza si pot afecta stomacul + ca zaharul din ele (fructoza) mareste glicemia.

"in doua- trei luni poti slabi pana la 30 kg." in momentul in care auzi asa ceva, trebuie sa fugi cu toata viteza in directia opusa, daca ai un minim de inteligenta.

Sa slabesti atat de mult => vergeturi, piele care atarna, oase care ies prin piele, un deficit de vitamine, minerale si proteine si multe alte probleme de sanatate ( care apar pe loc sau in cativa ani ).

Vezi chiar pe TPU, cum o fata a juns la urgenta cu o dieta in care manca mai mult decat ai scris tu.

Slabit sanatos = 2 sau 3 kg / luna.

Nu mai dati sfaturi tampite, vorbiti cu un medic sau nutritionist daca nu va pricepeti.

30 de kg in 2-3 luni = sanatate praf + ca o sa arati ca dracu

| mariamery a răspuns:

Ce-ti mai place shaormalaughing

| chevalier a răspuns:

Iti trebuie asa :
1. O pereche de picioare sau o bicicleta.
2. Alege 1 dintre activitatile: Jogging sau cardio cu bicicleta. Cel putin 30 minute pe zi, poti sa fugi pe loc in casa daca nu vrei sa iesi afara.(Cel mai important cred ca este muzica, cand esti pe bicicleta sau cand faci jogging muzica face totul, cel putin pentru mine asa a fost -- am slabit 15 kilograme in 2 lunihee hee
3. Determinare.

Cat despre dieta, este foarte usor:
- De dimineata lapte cu cereale+zahar(optional, eu nu puteam sa le mananc fara zahar).
- A doua masa sa fie un gratar(orice dar nu porc), peste sau o ciorba/supa.
- A treia masa doar fructe, sau o ciocolata.

O data la doua saptamani comanda un meniu la McDonalds(este important, pentru ca dupa ce te lasi de dieta si bagi un meniu din asta in tine. sa zicem ca o sa pui tot ce ai dat jos inapoi, trebuie sa iti obisnuiesti organismul in felul asta dar sa nu il seci.)

O sa slabesti foarte mult cu metoda asta(poate prea repede, eu am avut ameteli si nu prea puteam sa mai fac cardio, o sa ai si tu probleme. daca ai probleme la inima nu sugerez sa incerci)
Daca simti ca nu mai poti si esti foarte obosit(a) trebuie sa iei o pauza de 2 zile. eu am facut asa si am ignorat problema si am lesinat pe strada.(dar eu faceam 1-2 ore.).

| Cosmin86 a răspuns (pentru chevalier):

De ce ai tinut o asemenea dieta cand poti slabi NORMAL, scazand pur si simplu cantitatea de calorii din alimentatie?

| chevalier a răspuns (pentru Cosmin86):

Vroiam sa slabesc foarte repede, am reusit.

| Cosmin86 a răspuns (pentru chevalier):

Nu as vrea niciodata sa slabesc nici macar repede, ce sa mai zic de foarte repede, sanatatea e mereu pe primul plan.