| EmaX a întrebat:

Am și eu o problema. O sa va spun ce am.

-stări de oboseala
-stări de amețeala și voma
-dureri de cap minore (deocamdată)
-dureri in partea inferioară a abdomenului (dreapta jos)
-greață
-am întreținut un act sexual PROTEJAT acum o luna și ceva
-mi-a întârziat 2 săptămâni și câteva zile
-ma dor ochii in cap de mor
-sunt friguroasă (e frig afara, am liceu și port mereu strampi pe dedesubt)
-câteodată îmi este frig și in casa

Ce am mai exact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

Ce fel de durere ai in dreapta jos? Si cat de jos fata de buric?
De cand ai durere? E o durere constanta sau apare din cand in cand?

| EmaX explică (pentru aimullah123):

Pai durerea apare din când (fără sa apăs pe zona aceea) și ma doare mai jos de buric. aproape de p. da

| aimullah123 a răspuns (pentru EmaX):

Ce varsta ai? Te stii cu vreo afectiune psihica gen anxietate sau depresie?
Mai ai si alte simptome : Greata, varsaturi, diaree, constipatie, scaun cu sange, durere la urinare, frisoane, febra, ameteli, lipsa poftei de mancare, nevoia de a merge la toaleta dupa ce mananci, icter?
Pana acum durerile au devenit mai nasoale?
Cand ti-ai facut ultima oara analize de sange?
La medic ai fost sau urmeaza sa mergi?

| EmaX explică (pentru aimullah123):

Am anxietate și putina depresie și aproape toate simptomele pe care le-ai prezentat mai sus le am și eu. De ce analize de sânge? Nu mi-am făcut. Și la medic nu am fost dar iau tratamente acasă gen pastile sa nu mai urinez des și beau ceai de salvie cică ajuta la reglarea menstruației și încă nu mi-a venit, nici luna trecută nu mi-a venit, mi-a întârziat 3 săptămâni

| aimullah123 a răspuns (pentru EmaX):

Cum ai aproape toate simptomele?
Ia, vezi ca te contactez in privat.
Sa discutam mai clar.

| EmaX explică (pentru aimullah123):

Pai am greață, constipație, durere după ce urinez, amețeli și câteodată și frisoane

| aimullah123 a răspuns (pentru EmaX):

Pai ai nevoie de o ecografie abdominala cat mai repede.
Fa-ti o programare la gastroenterologie spre exemplu. Ca acolo poate sa iti fac o ecografie. Si ii spui ca ai dureri de burta si celelalte simptome. Pana atunci ai grija sa bei multe lichide, de preferat apa. Ca nu inteleg exact ce se intampla ca nu detaliezi si tu sa spui spre exemplu " Ma ia cateodata o frica si am greata si frisoane" sau "Cand merg am dureri in dreapta si daca stau relaxata se calmeaza" sau "Ma doare burta tot timpul doar in partea dreapta intr-un singur loc in fosa iliaca dreapta"
Dar de o ecografie abdominala ai nevoie sigur.

| EmaX explică (pentru aimullah123):

Pai câteodată ma doare și burta adică jos in zona uterului și câteodată am contracții, urinez foarte des și ma dor sfârcurile de mor, nu știu dacă as putea fi însărcinată dar nu cred.

| aimullah123 a răspuns (pentru EmaX):

Pai mergi cat mai repede sa faci o ecografie abdominala.

| EmaX explică (pentru aimullah123):

Merg mâine

| oz_1736 a răspuns:

Daca nu s-a rupt prezervativul, vezi sa nu fie apendicita.

| EmaX explică (pentru oz_1736):

De la apendicita crezi ca îmi întârzie mie atât?

| aimullah123 a răspuns (pentru EmaX):

Daca e sa fie apendicita durerea e insuportabila si te duci singura de urgenta la spital. Plus ca mai mult de 3 zile nu stai cu ea.

| EmaX explică (pentru aimullah123):

Nu e durere insuportabila deci nu am apendicita

| oz_1736 a răspuns:

Du-te la spital. Fa o ecografie abdominala, rinichi, splina, ficat si analize la sânge.

| Simonasimona1992 a răspuns:

Pai...fa-ti un test de sarcina. Medic...

| EmaX explică (pentru Simonasimona1992):

Tu nu ai înțeles ca am făcut-o protejat?