| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema un pic mai jenanta pentru. mine.De dinainte de pasti am respiratie urat mirositoaresad. Inainte eu nu am avut problema asta si chiar ma enerveaza.Carii dentare nu am care sa provoce respiratia urat mirositoare si nici nu fumuz sau beau.Deja m-am saturat ca toata ziua sa tot mestec guma, si imi afecteaza si viata mea, pentru. ca daca nu sunt cu guma in gura nici nu imi mai vine sa vorbesc cand sunt prietenii in preajma.Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CatalinRO a răspuns:

Salut Michelle, respiratia urat mirositoare se numeste halena. Daca nu fumezi si nici nu bei putem suspecta o afectiune in sfera ORL, infectiile faringo-amigdaliene produc un exudat mucopurulent in fundul gatului, care cauzeaza deseori o respiratie urat mirositoare. De asemena productia nazala excesiva de mucus, care se scurge prin nazofaringe in cavitatea bucala, reprezinta un mediu propice dezvoltarii bacteriilor. Halena mai e intalnita in xerostomie. Aceasta reprezinta uscaciunea gurii si apare in deshidratare, dupa consumul anumitor medicamente si in somn. De aceea halena e mai accentuata dimineata la trezire. Explicatia rezida in rolul antimicrobian al salivei. Exista si situatii patologice cu xerostomie(uscaciunea gurii), cum ar fi sindromul Sjogren, caracterizat prin uscaciunea mucoaselor bucala si conjunctivala, care se manifesta prin halena si usturimi oculare.

3 răspunsuri:
| push2gl a răspuns:

Gura urat mirositoare este de la stomac

| bony a răspuns:

Cel mai bun lucru ar fi sa te duci la un doctor! vb serios doar asa poti scapa

| AlQaeda a răspuns:

Te sfatuiesc sa consulti un medic poate ai probleme cu stomacul si sa urmezi un tratament se poate rezolva