| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema cu respiratia urat mirositoare. Cand sunt singur nu am nicio problema, aceasta apare doar cand sunt emotionat, ma spal pe dinti de 2-3 ori pe zi, mestec guma, dar mereu cand am emotii apare aceasta manifestare. Care ar putea fi problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Majoritatea ti-au zis de dantura. Mergi la medicul de familie si sa te trimita la un consult de specialitate. Poate fi si de la stomac.

| sierra1 a răspuns:

Nu cumva dantura e ok și de fapt e ceva de la stomac

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poate te speli prea des pe dinti sau ar trebui sa incerci o pasta de dinti pentru flora bateriana cum este lacalut flora.

| RoCkKiD a răspuns:

O sa iti zic ce sa faci in pasi ca e mai simplu.

1. Mergi la dentist sa te asiguri ca nu ai carii, ele pot fi o sursa de miros.

2. Periajul e doar o parte a ecuatiei, o data la cateva zile trebuie sa folosesti si ata dentara deoarece resturile de mancare pot ramane intre dinti.

3. Foloseste apa de gura

4. Periutele au zone speciale (de obicei pe spate cu care iti poti curata si limba)

5. Evita mancarurile mirositoare: ceapa, usturoi etc.

Nu baga in gura retete babesti pentru ca risti sa te accidentezi, daca urmezi ideile de mai sus o sa fii ok.

PS: respiratia nu iti devine mai mirositoare din cauza stresului, se intampla doar sa fii mai atent la ea cand esti stresat.

| AwGenetix a răspuns:

Spala-te pe limba (nu ma intereseaza de dinti) cu bicarbonat de sodiu. cel putin 7 zile. in paralel tine in gura, apa de gura cel putin 10 minute. nu o agita pentru ca o sa usture. o sa devii pe parcurs tot mai sensibil pe limba. pisca pana la lacrimi in ultimele zile. acest lucru inseamna ca ai reusit. ai omorat bacteriile (halena) dar odata cu ele si un strat superficial de pe limba. asta e.

mirosul vine de la bacteriile de pe limba, acum probabil e alba in loc de roz. in afara de asta, posibil sa ai probleme si cu ficatul cate ceva.