Întrebare recomandată | zUtteX a întrebat:

Am un copil de 7 ani, care ii creste stramb incisivul lateral de jos. As vrea sa stiu daca se corecteaza singur sau ii trebuie aparat dentar ( care stiu ca este foarte scump 600RON+++).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| viotedy a răspuns:

De ce ii creste stramb? mai are unul de lapte care nu-i da voie sa creasca drept? aparatul daca e nevoie se pune pe la 10-12 ani.

| inconscient a răspuns:

Eu cand eram mica mi-au cazut si un incisv, si caninul de langa el odata, iar acum am doar caninul! laughing

| cosmin1211 a răspuns:

Ba vezi ca daca nu-i pui aparat dentar o sa devina imputitu clasei si o sa til raza toti la scoala.

| Changes a răspuns:

Cel mai bine ar fi să mergi cu el la stomatolog şi el te va îndruma.Eu de exemplu am şi acum aparat dentar (fază terminală), îl am de la vârsta de 10 ani şi nu regret că mi l-a pus mama.Eu mi l-am pus la Sibiu dar nu e chiar atât de scump cum zice cineva mai sus.Şi din câte ştiu se poate plăti în rate.

Multă sănătate.

| Changes a răspuns (pentru Changes):

Am uitat să precizez că acum am 18 ani.L-am purtat destul de mult dar merită.

| CrazySunshine a răspuns:

Am avut si eu o problema ca asta dar am dat cu limba foarte des dintele si in timp s-a pus la locul lui. Copilul tau este mic inca si ar fi prea grabit sa i pui un aparat dentar care nu i trebuie si in + l-ar jena foarte tare. Stai linistita mai asteapta macar pana are vreo 10 ani si vezi.

| cristina6713 a răspuns:

Daca este dinte de lapte ii va cadea, dar daca este dinte de os v-a trebui sa-i faci un aparat dentar care te v-a costa in jur de 34-65 de milioane (3400-6500lei)asta daca vrei un aparat dentar bun si eu am avut problema asta si mi-am pus aparat la DentalMed din Bucuresti este undeva langa hotel Marriot.Bafta si multa sanatate!

| larisuka99 a răspuns:

Depinde... Daca dintele este de lapte o sa pice imediat, dar daca este dinte definitiv ar trebui sa-i pui aparat dentar de la varsta de zece ani fiindca din joaca este posibil sa-l dea jos la varsta de sapte ani. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| danut95 a răspuns:

Cam asa va arata capacul la leptopul meu

| dEIANNN a răspuns:

Mie cand am fost mic aproape in de ceru guri mi-a crescut si il impingeam cu limba si misa dus la loc nu trebuie nici un aparat dentar!