| cdl42002 a întrebat:

Vreau sa îmi pun aparat dentar in partea de sus..problema e ca dintele incisiv lateral imi e stramb spre interior. Avand in vedere ca nici incisivii centrali nu sunt drepti in totalitate, mi-e teama ca daca incisivul lateral va fi indreptat nu va mai exista loc si va trebui sa fac o extractie. Credeti ca e necesara extractia in cazul meu? A mai fost cineva in situatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| JustForFewSeconds a răspuns:

Nu cred ca e asa grava situatia ta, o sa isi faca loc probabil, in timp ce se indreapta toti. Dar maselele de minte ti le poti scoate. Dau complicatii destul de urate si datorita radacinilor curbate, nu se pot efectua tratamente endodontice asa usor. Si daca ti le scoti din timp, radacinile nu sunt complet formate si discomfortul va fi mai mic decat la o extractie normala. Medicul va sti cel mai bine ce are de facut!

| WhiteLife a răspuns:

Eu am făcut 4 extracții de dinți sănătoși, necariati, numai pentru că nu aveau toți loc sa fie aliniați, plus măselele de minte. Te sfătuiesc să mergi la un ortodont și nu la un stomatolog, la primul consult te va pune sa faci radiografie și de-abia după aceea îți va spune daca e sau nu nevoie de extracție, el știe cel mai bine despre ce e vorba. Plus că sunt multe detalii care nu se pot vedea cu ochiul liber, dar în medic își dă seama. Și nu e așa rău la extracție happy

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Problemele dentare apar la tot pasul.Iți recomand să vizitezi un medic stomatolog, ca acesta să îti spună ce trebuie făcut ca dantura ta să fie dreaptă și frumoasă.Îl poți întreba de preț, vizitele lunare și durata purtării aparatului dentar.

| bbnnmm a răspuns:

Am fost într-o situație asemănătoare. Aveam aparat dentar deja de câteva luni, iar la mine cea mai mare problemă era un canin ieșit în exterior, care trebuia să își facă loc, altfel trebuia să extragă un dinte pentru a-i face loc caninului. Când am fost la control odată, doamna doctor a zis să mă pregătesc că luna viitoare îmi va extrage dintele deoarece caninul nu își face loc nicidecum. În luna următoare, am mers pregătită că îmi extrage dintele, dar doamna doctor observă că (,) caninul și-a făcut loc și nu mai e nevoie de nicio extracție. Într-o lună s-a schimbat totul!