| alexandra19961996 a întrebat:

Am un inceput de gastrita si vreau sa stiu daca se poate muri din cauza ei. va rog vreau si eu sa stiu etapele gastritei. din cate am inteles poate duce la cancer dar vreau sa fiu sigura. Va rog dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hace a răspuns:

Ajungi greu sa faci cancer la nivelul stomacului din gastrita. Faci ulcer gastric (care este foarte nasol) si poate cauza moartea. Daca tot ai gastrita, ar fi cazul sa incepi sa ti regim. Prin regim drastic te poti vindeca de gastrita (din propria experienta). Gastrita netratata duce la ulcer.

| alexandra19961996 explică (pentru Hace):

Si tu ce regim ai tinut?

| Hace a răspuns (pentru alexandra19961996):

Regimul este stabilit de medic, in functie de cat de grava este boala. De obicei regimul elimina alimentele prajite, bauturile carbogazoase, alcoolul, tutunul. Ai voie ciorba/ supa, carne fiarta sau la gratar (doar de pui), legume fierte sau la gratar, nu ai voie carne de porc deloc. Lista poate continua...

| alexandra19961996 explică (pentru Hace):

Si ai scapat definitiv de ea nu? adica acum nu mai ai probleme de nici un fel?

| Hace a răspuns (pentru alexandra19961996):

Am tinut regimul timp de 3 ani si am reusit sa ma vindec. Nu mai am probleme acum.

P.S.: sa te feresti sa bei Cola!

| alexandra19961996 explică (pentru Hace):

3 ani? pffffffff....mersi mult :*

| Hace a răspuns (pentru alexandra19961996):

Multumesc pentru funda :*. Sa te faci bine :*

| alexandra19961996 explică (pentru Hace):

Multumesc big hug :*