| dmm a întrebat:

Am un prieten care de 17 ani se chinuie cu spondilita anchilopoetikacu coxita bilaterala. Daca stiti ceva tratamente care l-ar putea ajuta, va rog sa imi spuneti.Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Pentru a beneficia de tratament pentru SA cu medicatie bio in cadrul unui Program National trebuie sa urmezi
urmatorii pasi :
- internare intr-un spital de specialitate(preferabil UNIVERSITAR) pentru intocmirea unui dosar de evaluare;
- dosarul este depus la comisia unica constituita la nivel national;
- daca avizul comisiei este favorabil, va fi transmis Casei Judetene de Asigurari de Sanatate la care esti inscris(sau alta mentionata de comisie);
- C.J.A.S. disponibilizeaza fondurile necesare procurarii medicamentelor;
- medicul sef al sectiei REUMATOLOGIE din spitalul unde iti va fi administrata medicatia, iti va elibera reteta compensata 100% pe care o va viza si medicul sef al C.J.A.S. Tot cu medicul sef al sectiei REUMATOLOGIE stabilesti toate detaliile procedurii de administrare.
- cu reteta te prezinti la o farmacie, cu ceva timp inainte de data administrarii, pentru a comanda medicatia.
SUCCES!

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Din ce oras este? Pentru ca a aprut de 2 ani un program national si este gratuit tratamentul.Care este cel mai apropiat centru de Reumatologie?

| alexandraalis a răspuns (pentru onasis1961):

Te rog, vreau mai multe informatii, ma intereseaza subiectul
Despre ce program este vorba?

| onasis1961 a răspuns:

Tratamentul se face cu urmatoarele medicamente biologice: INFLEXIMAB (REMICADE), Embrel siHumira.Cautale pe net si citeste prospectele. Oricum, medicul reumatolog va hotara cu care dintre ele se va trata.Multa sanatate!

| dmm explică:

Aproape de Iasi