| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Am un vecin ce are o boala numita T.B.C.
Boala se ia sau nu si pe altcineva din familie sau din afara pe altii ce au contact cu el direct?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, TBC-ul este contagios si se poate lua la toata lumea care intra in contact cu el, sau a stat in preajma lui cand a tusit, sau si-a atins mana de mana lui sau de ce a atins el, cana, pahar, usa samd.
Pana nu se vindeca, nu ai ce cauta la el, pentru ca te poti imbolanvii si tu. In 2-3 luni isi va revenii, cu tratament puternic. In perioada asta, este bine sa nu il intalnesti deloc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă e în vecini nu se ia.

| minrest a răspuns:

TBC este o boala contagioasa, DAR nu o ia decat cineva care este teren slab; TBC a fost o boala foarte raspandita, si adesea avea doar o persoana in familie. Pe de alta parte, cine e un teren foarte propice, il gaseste bacilul Koch si fara sa cunoasca pe nimeni cu TBC. In concluzie, este o boala slab contagioasa, in care important este terenul propice. Racelile, in special de plamani, subnutritia, frigul, umezeala, igrasia in casa, toate astea constituie factori favorizanti; cum lumea traieste azi mult mai bine ca in trecut, TBC a devenit o boala rara.

| dannyel86 a răspuns:

Tuberculoza (TBC) este o boala contagioasa.
Se ia tratament si se tine sub control.
Daca se respecta regimul medicamentos, pacientul nu mai prezinta risc pentru cei din jur.

| Felys a răspuns:

Este contagioasa aceasta boala, pentru ca un coleg de-al meu a avut TBC, ne-a facut la toti din clasa analize.Deci ai grija si nu intra in contact cu respectivul

| mastadont a răspuns:

Dacă ai avut orice fel de contact cu acea persoană îți recomand să mergi să-ți faci analize pentru că boala e contagioasă. TBC înseamnă de fapt tuberculoză.