| anonim_4396 a întrebat:

va rog sa ma ajutati! Acum 2 saptamani mi-am lasat cainele sa iasa pe afara, intrand in contact cu alti caini el a luat boala numita jigodie sau boala lui carre, in cat timp poate muri?, cainele are 2 ani, l-am luat la un an de la un om si primul sau proprietar nu cred ca l-a vaccinat, exista leac pentru boala, un vaccin sau ceva si cam cat costa, abia azi au aparut primele simptome, lipsa poftei de mancare, a stat toata ziua pe loc ca si cum nu ar trai, au aparut secretii de saliva mult mai puternice(curgea in continu din gura cainelui). Va rog sa ma ajutati, nu suport sa-l vad asa, mi-e mila de el. dau funda si vot!

13 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Fuga la veterinar urgent. Oricat de inteligente ar fi raspunsurile noastre nu il vor face bine. Doar tratamentul adecvat...

| deuceD a răspuns:

Du-te repede la veterinar, nu il lasa sa se chinuie, sau intra aici http://www.animale.ro/petvet si cere sfatul pentru medicamentatie dupa care mergi la farmacie.Multa sanatate si tie si cainelui!

| oo3 a răspuns:

Buna,jigodia nu e o boala ci este o cadere de par si prin scarpinare i-si face rana peili Dar mai sigura solutie e sa mergi la veterinar.

| Andreea52 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci cu el la un veterinar sau macar la o famacie. ii zici farmacistului simptomele si iti va da un medicament

| TrupFaraSuflet a răspuns:

Pai pentru inceput, jigodia nu e o boala laughing...dar poti totusi sa mergi cu cainele la veterinar sa vezi ce are

| InGERfaraNOr a răspuns:

Primul meu caine a fost tecal si a facut jigodie si de dureri a turbat iar dupa ce a murit am aflat despre un leac batranesc care a functionat cu toti cainii care i-am avut dupa el.ca sa nu faca jigodie trebuie ars pe bot cu un fier incins dar daca cainele are 2 ani cred ca e prea tarziu. stiu ca trebuie ars pe bot cand e mai mic

| RB26DETT a răspuns (pentru InGERfaraNOr):

Adica stai asa, cum distrugi virusul din corpul cainelui daca il arzi pe bot cu un fier incins? doar virusul este in organism nu pe varful botului.

| deuceD a răspuns (pentru InGERfaraNOr):

rolling on the floortu faci mistolaughing? sa te mustelaughing nu are legatura dar e un leac...babesc! dar e. babesc.laughing

| Bianca2131 a răspuns:

Corect! asta-i leacul! dar functioneaza si pe aia de 2 ani!

| 200 a răspuns:

Lasa-l ma sa moara... mai sunt multi caini pe lume.

| cimpi15 a răspuns (pentru 200):

Eu nu știu de ce nu te-a lăsat mă-ta și pe tine să mori. S-a chinuit săraca cu tine atâția ani și uite ce prost a crescut.

| Luon a răspuns:

De fapt, sa stiti si voi ca arsul pe bot functioneaza.
Durerea provocata de arsura este mai mare decat cea provocata de boala.
Sistemul imunitar este alertat, moment in care v-a lupta cu boala si in cele din urma se vindeca.

| SimonaFM a răspuns (pentru Luon):

In cat timp se vindeca
?