| anonim19151915 a întrebat:

Antiperspirantul ODABAN poate avea efecte negative?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Veme a răspuns:

Un antiperspirant este cu atat mai bun cu cat are mai putina clorura de aluminiu (implicata in aparitia cancerului si bolii Alzheimer).
Cu cat are mai putina clorura de aluminiu insa, un antiperspirant are eficienta de mai scurta durata si de mai mic efect.
Prin urmare un antiperspirant ideal ar trebui sa nu contina deloc clorura de aluminiu si nici alte ingrediente toxice, si sa tina foarte mult si sa inlature orice urma de miros.
Odaban asta, din cate vad pe net se lauda ca are foarte multa clorura de aluminiu deci l-as incadra la prost. Mai bune sunt cele comerciale, obisnuite, care chiar daca au clorura de aluminiu au in cantitate mult mai redusa.