| sftb a întrebat:

anul trecut in noiembire am pierdut masina pentru care am muncit foarte mult si de suparare am inceput sa beau continuu si eram foarte suparat si trist si beam mult. Dupa m-am uitat la un site cu un om posedat *** si am inceput sa am o teama de asta. Oare este din cauza alcoolului sau din cauza supararii cu masina temerile astea si anaxietatea? Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Cum ai pierdut masina in accident sau ai amanetat-o?
nu are bre importanta ti-as zice ce masina am pierdut eu, dar nu asta conteaza revino-ti este plina europa de vechituri care asteapta sa fie cumparate. orice ar fi cand iti cumperi urmatoarea masina vezi sa fie pe benzina sau electrica ca dieselul o sa dispara de tot.
o masina o mai cumperi dar viata nu!
asa ca lasa prostiile!
ca un crestin nepracticant iti pot spune ca posedarile astea sunt vrajeli, iar regula spune ca persoanele care sunt botezate (crestineste) nu pot fi posedate pentru ca ritualul botezului implica prezenta Sfantului Duh, el insufla ceva sufletului celui botezat, iar daca Sfantul Duh este prezent acolo nu-si poat face casa si demonii, pentru ca Sf.Duh este mai presus de tatal demonilor, satan, EL este chiar Divinitatea in a treia sa forma!
Am explicat si eu cum m-am priceput, nu-s foarte dus la biserica.
Acum anti-crestinii de pe TPU o sa-ti spuna ca sunt baliverne dar imi aduc aminte ca Vaticanul a recunoscut un caz de posedare, si astia detin foarte multe documente importante din istoria omenirii in arhiva lor gigantica!

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Alcoolul distruge capacitatea fiintei umane de autocontrol: atat fizic cat si mintal si emotional.
Deci fie ca ai fi baut de bucurie, fie ca bei de necaz, tot acolo ajungeai.
Noi trebuie sa controlam pierderile. Trebuie sa pretuim bunurile pe care le avem, dar nu atat de mult ca pierderea lor sa ne distruga viata.
Noi suntem si fiinte sentimentale, emotionale; dar peste acestea trebuie sa stapaneasca ratiunea.
Cat despre masina, eu cred ca toti care au avut accident cu masina si-a fi dorit sa o piarda mai inainte de a-si pierde sanatatea sau chiar viata. De acea nici "de ce"-urile nu-si au rostul; pentru ca nu avem raspunsuri la toate lucrurile de care avem parte, fie bune, fie rele.
Este timpul deci sa-ti continui viata. Alunga supararea din inima ta, pentru ca supararea duce doar la rau. Ridica-te si mergi mai departe.

| Sonia822 a răspuns:

Fa sport, alearga, te detensioneaza. Fa mult sport si scapi de suparari.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

Da. Precum succesul nu este un singur lucru si este o succesiune de mai multe cred ca si anxietatea in unele cazuri e la fel, si cum timpul vindeca tot eu zic sa privesti viitorul cu privirea cat mai sus posibila. alcool-ul nu are ce cauta in corpul nostru, alcool-ul nu aduce absolut nici un benificiu, o mica exceptie asa sa fi la o petrecere si sa bei putin ca sa te destinzi, sa prinzi PUTIN curaj la petreceri, doar putin. Daca vei consuma prea mult neavand experienta, va avea un efect total opus, ceilalti vor rade de tine.
Poveste lunga scurta vei ajunge bețiv, fara sa ti dai seama o sa te distrugi, si cand o sa realizezi asta o sa fie prea tarziu si probabil vei continua desi stiind ce faci. Trist.
Uite katalin talent- lasat la ghiena cand avea doua luni, a fost la conacul groazei unde a fost batut nu a avut copilarie etc. Acum recent i s-a furat bani dupa card in timpul craciunului si nu a avut ce manca el singur fiind pe pamantul asta- iti dai seama cat de greu a fost pentru el, a vrut sa se sinucida de baut n a baut si acum e bine mersi. Tu n ai masina. sa fim seriosi

| idkkkkkk a răspuns:

Teama e normala, de consumul de alcool, nu!

| AndreiAndrei260111 a răspuns:

Da, e nervozitate, creierul e suprasolicitat, dacă bei, ești supărat, stres, se aduna, iar creierul devine suprasolicitat, se realizează sinapse mult prea aiurea de asta început sa îți fie frica, sincer îți spun, lăsate de băutura, amarul nu se îneacă-n in bautura, apuca-te serios de munca, poate și in afara, in câteva lumii vei avea o mașina mai buna. Sincer, chiar te inteleg, am avut și eu un prieten in situația ta, juca la aparate a pierdut mașina, eu m-am cumplit pe ascuns cu iubita lui, ( Eu un joc la aparate, nimic legat de jocuri de noroc) am vorbit cu el, l-am înțeles perfect, s-a bagat și el pe bautura, însă, cumva l-am convins sa se lase, i-am găsit un loc de munca intr-o fabrica in Norvegia, de voie, de nevoie a plecat, iar după 6 luni era cu totul apt om, a cumpărat o mașina noua, a pus ceva bani de o parte, se simțea mai liber, limpede in gândire, arată mai Ok, a pus ceva mușchi și s-a lasat de alchol. Totul e posibil, nu e nimic pierdut, doar invatat

| Sandra88 a răspuns:

Mai consumi alcool? Ia magnerot ca sa te echilibreze. Panica si teama pot fi urmari ale supararii ca ai pierdut masina plus alte probleme, consumul de alcool, cofeina si nicotina pot influenta ce se petrece in psihic, asa ca redu cantitatile. Ce fel de frica simti si cand? E o frica constanta si nefondata?