| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani iar in urma cu un an am inceput sa beau, obligat. Din august 2016 am inceput sa merg in fiecare seara pe la niste prieteni iar unul dintre ei mereu imi spunea sa bem cate o bere si timp de cateva luni, in fiecare seara beam 1-2-3 beri. Depinde de caz. Pana in februarie cand am incetat din a mai merge la el insa de atunci am mai baut ocazional cu ei. De vreo 2-3 ori am trecut pragul de 5 beri insa abia pe la a 5 a bere ma lua putin flama, in rest n aveam treaba, in ciuda organismului meu. Inainte aveam 40 kg 1.60 m deci nu eram prea dezvoltat cand beam mereu. Intrebarea este daca vor ramane urmari. Abia de curand am realizat ca eu am baut cam mult si pe perioada lunga. Si ma cam, macina intrebarea. Sunt 7 luni in care am tot baut, aproape in fiecare seara. Oare m au afectat "practicile astea"? Cred ca daca as fi facut la fel cu sucul ar fi fost mai rau, iar multa lume bea suc in exces. O bere cred ca e mai "sanatoasa" decat un cancer la 0.50l Prefer adevarul si sa iau masuri decat sa mi se ascunda adevaratul raspuns. Astept pareri, funda
Multumesc

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Berea e sanatoasa in cantitati rezonabile. Important e sa stii cand sa te opresti. happy Nu inseamna sa nu mai bei, ci doar sa-i reduci cantitatea si frecventa.
Consumul de alcool tine mult si de anturaj, cu cine imparti berea.winking
Esti inca foarte tanar, dar in cazul in care consumi bere frecvent, in timp se poate crea o dependenta de alcool si iti poate afecta sanatatea pe viitor.
Mai moderat, ocazional, e mai intelept. big grin

| WaterDrop a răspuns:

Cum sa bei obligat? Nu exista asa ceva.Ai vrut tu sa o faci.Ideal ar fi sa te lasi de asa ceva, pentru ca desi berea elimina pietrele de la rinichi, nu are nici un alt avantaj. Daca nu ai asa ceva, treci pe apa sau pe alcool atat de scump incat sa te doara sufletul cand bei mai mult de 50 ml pe saptamana.