| petriinna a întrebat:

ar trebui sa ma ingrijorez pentru faptul ca-mi curge din ce in ce mai des sange din nas?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

Nu. Este ceva normal. Tuturor oamenilor le curge sange din nas. N-ai vazut ca toti au sange la nas cand iesi in oras, in mijloacele de transport in comun?
Dar daca se intampla ca anxietatea sa invinga, nu care cumva sa mergi la medic. Pentru probleme de genul asta sunt vraci, vrajitoare si ghicitoare!

| petriinna explică (pentru Veme):

Ce treaba au vrajitoarele si ghicitoarele (care nu cred ca exista ) in toata treaba asta? dar anxietatea?
Eu stiu destui oameni carora le curge sange din nas! ..nu este chiar atat de anormal. poate fi un vas capilar foarte sensibil si care poate fi evitat sa se sparga daca respectivul stie cauza ..gen unora le curge sange cand inspira aer rece. Te rog sa nu faci aluzii aiurea. In intrebare nu am specificat cat de des imi curge sange din nas, poate ca inainte imi curgea aproximativ de 1-2 ori pe luna iar acum o data pe saptamana.
Intr-un fel sau altul, eu asteptam sa primesc raspunsuri cu cat mai multe cauze gen : " Nu te ingrijora, poate fi din cauza..." sau " Da, poate fi...".

| Veme a răspuns (pentru petriinna):

Bine, scuza-ma, iti dau un raspuns cum ai vrea tu: da, poate fi un cancer.
Bibliografie:
http://www.livestrong.com/article/119942-certain-cancers-cause-nosebleeds/

| petriinna explică (pentru Veme):

Haha

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ar trebui sa mergi la medicul de familie. Am avut colegi care au avut aceasta problema, ziceau ceva de un vas de sange ce trebuia 'sudat'.

| giony54 a răspuns:

Normal ca trebuie sa faci niste analize pentru ca se pare ca este o tensiune oscilanta si trtebuie sa te vada un medic.

| petriinna explică (pentru giony54):

Poate nu e grav...mi se scurge sange din nas atunci cand ma spal pe fata, eu avand pielea sensibila atunci cand ma frec pe fata mi se intensifica circulatia.(cred ) ..sau poate ca e din cauza inlinarii capului si se formeaza o presiune. Acum o sa ma pun cu capul in jos sa vad ce se intampla laughing

| DanielaFD a răspuns:

Da, cred ca ar trebui sa te consulte un medic de familiewinking Bafta!

| Missie997 a răspuns:

Da, nu e un lucru normal, mergi la medicul de familie sa te consulte si vei afla.

| iBEi a răspuns:

Da, este o problema. Nu trebuie sa te ingrijorezi asa de tare, dar sfatul meu este sa te duci la medicul de familie si ti s-a intamplat recent chestia asta?