| David112A a întrebat:

Salut. Am avut cred ca o buba pe picior lângă genunchi și cumva s-a rupt acum acolo este un cerculeț roșu nu curge sânge dar e un cerc roșu se poate întâmpla ceva? Gen grav am mai citit cancer de piele sau ceva și când ar trebui sa ma ingrijorez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistit ca nu-i alunita, fiindca alunitele sunt puternic vascularizata si ar fi curs foarte mult sange, care cu siguranta ai fi observat, ori tu spui ca nu ai observat nici cand a cazut coaja, deci este o simpla batatura, zgarietura sau ciupitura de insecte care a facut coaja si acum se vidneca.
Asa ramane pielea dupa o buba sau taietura, roza, pana se vindeca complet si pielea se regenereaza.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Toate bubele lasa urme dupa ce le cade coaja, necesitand uneori o perioada foarte lunga de timp, ca sa se vindece locul.

Cancerul de piele nu apare da la bube si coji, ci de la EXPUNEREA la SOARE, iar acele pete sunt de culoare neagra si de forma neregulata.

| David112A explică (pentru Violleta2022):

Ok Faza e ca nu știu dacă era buba sau alunița ca nu am sesizat niciodată o buba/alunița acolo pir și simplu am simțit ca ustura și acolo am o pata roșie inchisa în mijloc și rosu deschis pe laterale

| Violleta2022 a răspuns (pentru David112A):

Stai linistit ca nu-i alunita, fiindca alunitele sunt puternic vascularizata si ar fi curs foarte mult sange, care cu siguranta ai fi observat, ori tu spui ca nu ai observat nici cand a cazut coaja, deci este o simpla batatura, zgarietura sau ciupitura de insecte care a facut coaja si acum se vidneca.
Asa ramane pielea dupa o buba sau taietura, roza, pana se vindeca complet si pielea se regenereaza.

| carevaescu a răspuns:

E normal ca după o bubita superficiala la nivelul pielii sa ramana o cicatrice. Ea va fi roșioară inițial, apoi se va schimba treptat catre culoarea pielii.

Cancerul de piele arata mult mai naspa si nu e ceea ce descrii.

Sănătate