| andrey076lll a întrebat:

Buna TPU.Are cineva idee va rog cum se poate rezolva o direre insuportabila care a debutat cu paralizie temporara de 3 saptamani si care ma chinuie si acum dupa 6 luni si tot felul de medicamente? Algocalmin,Brufen,arcoxia,midocalm,alanerv,tramadol,auli n metadona,etc, etc.Rezultat RMN deshidratarea discurilor T7-T10 cu inflamatii tip MODIC 2, hernii intraspongioase T7-T-11,potruzii discale posterioare T7-T10 care comprima sacul dural, T9-T10 potruzie discala laterala stanga care ingusteaza gaura de conjugare cu amprentarea radacinii T9 stanga.DECI NUMITOR COMUN T9 STANGA.ATI MAI INTALNIT CUMVA? EXISTA TRATAMENT SAU OPERATIE CA IMI ESTE FOARTE FRICA DE OPERATII, AM SI DIABET DE 18 ANI.MULTUMESC ANTICIPAT

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Operație.

| andrey076lll explică (pentru sadrian46):

Neurologul nu crede asta.mi se tot spune ca nu e nimic grav si avand in vedere ca am diabet sa fac miscare. vrajeala ieftina doar sa ia bani si imi recomanda vitamine si algocalmin iar pe mine ma rupe durerea de ma trezeste din somn dupa ce adorm abia dupa 3. zile.plmea asta e. sicriu

| sadrian46 a răspuns (pentru andrey076lll):

Diabetul se tratează cu dietă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerc sa imi dau seama despre ce durere vorbesti pentru ca nu ai fost clar de la inceput, dar vorbind de T7, T9 si T10 astea sunt vertebre si banuiesc ca ai probleme cu coloana.
Bunicamea este in aceeasi situatie si singura solutie este operatia cat mai urgenta.
Cand ai avut simptomele de paralizie era cazul sa mergi de urgenta la un medic cat inca te mai poti misca, mai tarziu e prea tarziu.
Operatia in sine este minim invaziva si nu e grea deloc, totul e sub anestezie si are cel mai mare randament.
Desigur mai exista metode care nu necesita operatia si asta se face prin kinetoterapie. Exista cabinete specializate pentru asa ceva si poti plati sedinte ca sa faci niste examinari si exercitii speciale ca sa repari coloana.

| andrey076lll explică (pentru anonim_4396):

Ideea este ca am fost la urgenta de trei ori, si la neurolog de doua.radiografii facute RMN, si cica nu e caz de ooeratie ca nu e grav.iar pe mine ma rupe in doua durerea.a disparut chestia de acum 6luni cu paralizia locala. poate nu ma pute misca de dureri, dar chiar daca nu mai e la nivelul ala tot nu gasesc un raspuns

| andrey076lll explică (pentru anonim_4396):

Imi spuneti ca e cazul sa merg la medic.ok.DAR UNDE DUMNEZEU CREDETI CA AM INDICATIILE ALEA CU T9 POTRUZII ETC CE AM MAI SCRIS? Doamne ce oameni