| lary589922 a întrebat:

as avea nevoie de un aparat dentar fix deoarece am dinții cam depărtați si caninul din partea dreapta este cumva in interior deoarece a crescut in spate si nu s-a mutat la loc desi l-am scos pe cel de lapte. întrebarea mea este, cam cat m-ar costa si sus si jos si cam cat ar trebui purtat in acest caz? Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut fix de la varsta de 13 pana la 15 ani, fix, pentru ca este cel mai bun, chiar daca acomodarea de 1-2 luni cu putina durere te incomodeaza, este cel mai bun.
Costul pentru aparatul de sus si jos a fost 3000 ron, acum mai bine de 5 ani. Acum nu stiu exact cat sa fie. In orice caz, te poti informa despre clinici bune in orasul tau, sa iti monteze bracketi cat mai frumosi, ori color, ori albi, sau semi-transparenti, dar sunt putini mai scumpi. Sfatul meu este ca, chiar daca rade cineva de tine, colegii, anturajul si etc, sa nu-i iei in seama si sa-ti dai aparatul jos cum am facut eu, pentru ca nu este deloc in regula, am facut marea prostie sa le dau pe amandoua jos si, dupa cateva luni mi s-au strambat dinti de sus, cam urat, iar cei de jos au ramas in perfecta stare. Rugamintea mea este sa nu pui la suflet ce spun ceilalti, unii sunt invidiosi ca nu vor avea dantura ta perfecta de dupa ce ti se finalizeaza procesul de indreptare. Altii nu isi permit sa-si puna. Costul consultului pe fiecare luna, pentru ca iti va schimba sarmulita in fiecare luna, sarmulita speciala de se prinde intre bracketii de la aparatul dentar, uita-te pe net si vei vedea cum arata, iti va placea, in caz ca te va incomoda ceva de la bracketi, iti va da niste ceara comestibila sa aplici pe acel bracket in locul jenarii. Iti recomand sa nu mananci alimente foarte dure si cat mai putine dulciuri gen snickers, si batoane tari, intelegi tu, inclusiv bauturi sau alimente care pateaza foaret tare, pentru ca trebuie sa te speli aproximativ mult mai des decat de obicei pe dinti, ca sa nu iti afecteze dantura. Iti recomand totodata sa-ti iei o pasta de dinti electrica, oral b, pentru ca iti ofera si capat interdentar, care ajuta foarte multa cand ai aparat dentar fix aplicat si vei simti diferentawinking garantez eu, am folosit si inca folosesc.
Du-te la o clinica din orasul tau si spune-le ce am scris eu, sa-ti arate bracketii de care am vorbit eu aici, uita-te si pe net. Am spus sa nu mananci alimente dure pentru ca, ai posibilitatea sa desprinzi unu sau mai multi bracketi de pe dinte/i si trebuie reaplicat, scoasa sarma, repusa alta, poate chiar mai devreme decat era cazul la consultatia pe fiecare luna. Si niste bani aiurea si etc.

| lary589922 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult! Nu am probleme de faptul ca va rade cineva de mine laughing) e ultima mea grija. preocuparea mea principala e sănătatea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru lary589922):

Tu nu o-i avea, eu am avut la varsta mea, si ma simteam foarte aiurea, cand imi spuneai unii "sarmulita" laughing

5 răspunsuri:
| 7iulie a răspuns:

Eu am aparat dentar, dar conteaza si varsta daca ai 12 ani sau mai mult va trebui sa-l porti pe acela cu sarma care e lipit de dinti (in functie de caz, dar aprox.)2 ani in schimb daca esti mai mica de varsta mentionata atunci va trebui unul care se poarta noaptea si 3-4 ore pa zi timp de un an dupa daca tot nu e bine atunc e nevoie sa porti si unul fix cam (aprox.) un an. Aparatul costa 1000 de lei fara piese speciale, dar daca e nevoie de piese speciale atunci costurile se ridica si mai ai nevoie de mulajul dupa care se face aparatul care costa 150 de lei.Am si eu dinti foarte strambi si am

| 7iulie a răspuns (pentru 7iulie):

Scuze si am aparatul dentar care trebuie purtat numai noaptea.

| lary589922 explică (pentru 7iulie):

Mulțumesc mult. Eu am 16 ani. dinții nu sunt strâmbi tare ci doar depărtați si am riscul de a face mai târziu parodontoza.