| OnTheTop a întrebat:

As avea o intrebare, daca iti zgarii o alunita sau rupi una trebuie sa curga sange mult? Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Depinde de dimensiune, daca e vorba de o alunita albicioasa de pe gat nu curge sange, daca e o alunita mai maronie va curge sange, dar se va opri. Se zice ca nu e bine sa rupi alunitele, acum nu stiu, eu mi-am rupt doar alunitele micute de pe gat.

| OnTheTop explică (pentru RobertMoon):

Eu am avut pe mana ceva, nu cred ca era alunita, era parca piele uscata, si am rupt-o, si un strop de sange a iesit la suprafata doar.

| RobertMoon a răspuns (pentru OnTheTop):

E ok atunci asa e normal

7 răspunsuri:
| NoNameqed a răspuns:

Va curge sange, doar ca nu e bine sa iti rupi alunite pentru ca poti face cancer sad

| Alexutzu1235918 a răspuns:

Am auzit ceva mai de mult timp. O femeie avea o aluniță pe nas și voia să scape de ea (întâmplare reală) a fost nevoită să facă o operație ca să o scoată, ok a făcut-o și i-au scos alunița după o săptămână a aflat că are cancer la piele datorită acestei operații iar după două săptămâni a murit de cancer. Ai grijă!

| Anonim8542065431139 a răspuns:

E normal sa curga sange... daca era o alunita de culoare pielii, e ok, dar daca e o alunita maronie e o problema! De obicei daca rupi alunitele ale poti face cancer de piele, contin celule canceroase.

| AndaAndaaaaa a răspuns:

Buna, orice alunita traumatizata este periculoasa. Poti merge la un doctor dermatolog care are experienta in analizarea alunitelor( dermatoscopie). Iti pot recomanda pentru Bucuresti un Dr f bun

| cristiibm a răspuns:

Problema este ca ele nu trebuiesc traumatizate, trebuie sa mergi la medicul dermatolog