| David33 a întrebat:

As avea si eu o intrebare am 17 ani si in vara asta vreau sa ma angajez pe timpul verii, la analizele pentru angajare se poate depista thc-ul? (avand in vedere ca fumez de 2-3 ori pe sapt...)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca angajatorul solicita annaliza de depistare a drogurilor in sange sau urina, THC se poate depista chiar si dupa 3 luni ed la ultima administrare. NU se depisteaza in analizele uzuale, ci doar in cursul celor care cauta specific droguri.

| David33 explică (pentru Brigaela):

Asta vroi-am eu sa stiu! multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate depista, in analizele de sange.

| MissADEEL a răspuns:

Da. THC-ul ramane in corp... destul de mult, dar depinde de metabolism, masa corporala, cat de des fumezi. Aici as zice ca e mult, 2-3 ori pe saptamana, deci pesimist scenariu daca ne intrebam ce sanse ai sa fii prins. Depinde de cat de performant e testul, cel care detecteaza cel mai bine este cel prin foliculii de par. El este scump si, de regula, cerut doar pentru joburi care implica o sensibilitate aparte, de exemplu, pentru militari. Poate sa detecteze si daca ai fumat acum trei luni. Noroc ca asta e extrem de putin probabil sa se intample.

Cel mai comun test e cel de urina.
Aici ai doua solutii:
1. Gasesti pe cineva care nu consuma absolut deloc si care e dispus sa iti strecoare urina lui si
2. Faci astfel incat sa iti diluezi urina prin ceea ce ingeri.

Pentru doi, trebuie cu doua-trei zile inainte sa iei creatina/sa mananci multa carne rosie, de asemenea sa bei multa apa (atentie la supradozaj, da, poti muri daca bei vreo 4-5 litri de apa pe zi) si sa nu faci efort fizic.
Apropo, primul jet se arunca, curata uretra. Incepi cu al doilea sa colectezi.
Bafta in nu a avea urina prea deschisa la culoare.