| anonim_4396 a întrebat:

as dori sa aflu o metoda de albire a dintilor fara a ma duce la dentist. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Flory1243 a răspuns:

Buna. Paii...iti poti masa dintii cu putina sare sau cu o combinatie de sare si praf de copt. poti incerca asta doar odata pe zi iar daca apar leziuni poti intrerupe tratamentul.Iti poti clati cavitatea bucala cu o solutie pregatita amestecand apa calduta si sare grunjoasa.Amesteca putin stejar cu pasta de dinti sau puneti cateva bucatele de stejar pe periuta de dinti inainte de aplicarea pastei de dinti.Nu peria brutau dintii daca folosesti acest remediu.In acelasi fel poti folosi si coaja de nuc.Consuma broccoli, telina, morcovi, mere, guava, castraveti, rosii si capsuni.Iti poti masa dintii folosind partea interioara a unei coji de portocala sau cu pulpa de capsuni.
Maseaza dintii cu o combinatie de 15-20 frunze de busuioc pisate si coaja de portocala, uscata si rasa.Maseaza dintii cu o combinatie de 1/2 lingura de praf de copt si 1-2 picaturi de peroxid de hidrogen (3%). in functie de severitatea problemei, acest remediu trebuie folosit saptamanal sau lunar.Periaza dintii folosind frunze de salvie.Clateste cavitatea bucala cu apa si 1-2 picatri de ulei de iarba creata.Clateste cavitatea bucala cu un amestec de parti egal de apa si otet de mere. Spalati dintii folosind cateva picaturi de zeama de lamaie sau maseaza dintii cu o combinatie de zeama de lamaie si sare.Foloseste acest remediu cu mare atentie intrucat vitamina C continuta de lamaie poate leza smaltul dintilor.
Acestea au fost niste remedii pregatite acasa pentru albirea dintilor.
Dieta pentru albirea dintilor

Consumati fructe fibroase si legume cu frunze verzi.

Beti cat mai multa apa.

Evitati bauturile prea reci sau prea calde.

Evitati bauturile carbogazoase si bauturile care contin cafeina.

Evitati consumul excesiv al alimentelor cromogenice, care pot pata dintii, precum afine, mure, otet balsamic, sos de soia sau ciocolata neagra.

Consumati alimente bogate in fier si calciu, cu precadere spanac.

Evitati fumatul.

Mentineti o igiena orala riguroasa.
Succes happy

3 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Bicarbonat de sodiu. Cat de stupid pare, acesta este folosit si in curatarea profesionala a dintilor in cabinetele stomatologice (procedeu numit air-flow). Acasa, tu il poti pune pe periuta de dinti umezita si freci dintii 2-3 minute, fara a leza gingiile. Nu abuza. 2-3 ori pe saptamana, nu mai mult.

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| jerkboy92 a răspuns:

Cea mai buna metoda, bicarbonat de sodiu cu zeama de lamaie si freciwinking