| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

As dori sa mi se spuna de la cineva care e medic, ce e Depresia Postnatala? Adica stiu ca ce ce sufera de depresie nu o trateaza si se agraveaza ajung sa se omoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Depresia, este o boală apărută secolul trecut, odată cu modernizarea societății umane.
Depresia este neadaptarea la condițiile vieții post copilăriei, ieșirii din viața de confort dată de părinți.
Iar, depresia post natală se datorează lipsei educației sexuale prin care ambele sexe sunt învățate în plus și despre sarcină, naștere, îngrijirea copilului nou născut. Iar, dacă nu mai are sprijinul partenerului, lucrurile se complică.
Oricum, nu mai era o noutate, înainte de pandemie, ca femei gravide să fie internate și la psihiatrie.

| Balalau95 a răspuns (pentru romeo78):

"Depresia, este o boală apărută secolul trecut"
WOW, m-ai rupt de tot, deci inainte de a se constientiza respectiva chestie ca e boala, oamenii nu aveau depresii... PE BUNE?!?
hai sa iti dau un exemplu categoric, religia hindu, una dintre cele mai IMBECILE religii din lume, care produce oameni, nu DOAR depresivi, ci chiar letargici, pentru ca li se spune ca saracia si foametea de care au parte este o pedeapsa pentru pacate comise intr-o viata anterioara, iar asta a fost de cand exista religia hindu

nu stiu ce e aia depresia post natala, dar cred sincer ca are de a face cu faptul ca mama NU mai e libera sa faca ce vrea, ci, la absolut orice lucru care ar vrea sa il faca, trebuie sa se gandeasca, cum v-a afecta copilul (deci fara petreceri noaptea, samd) in plus are nevoie sa aiba grija continuu de copil, care e un bolovan atarnat de gat enorm, in primul an se doarme pe sarite pentru ca, bebelusul doarme si se trezeste continuu, iar noaptea e innebunitor, am vazut mama care parea bolnava si cu ochii rosii luni bune dupa ce a nascut

tu de ce crezi ca se dau concedii natale?

| Catrice a răspuns:

Depresia uneia după ce naște că nu stie cum să aibă grijă de copil.
(Google știe mai multe)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la depresiile cronice de regulă se ajunge la suicid dar nu e o regulă... Până că depresia ei sa devină cronica durează ani, depinde și de vulnerabilitatea fiecărui individ în parte. Ar trebui sa urmeze un tratament antidepresive de cel puțin 6 luni dar e foarte important sa nu îl întrerupă și va fi bine, antidepresivele cam după 2 săptămâni își fac efectul in astfel de tipuri de depresii. E posibil că în timpul sarcinii sa se fi îmbolnăvit sau sa fi avut cândva depresie, episod depresiv de fapt.
Depresia postnatala este un tip de depresie cu care se confrunta multi parinti dupa ce au un copil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci și bărbații au depresie postnatală? Cei cu partenere proaspăt mame?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Femeile au... Ele trec prin dezechilibre hormonale. or fi și bărbați care abia după realizează câtă responsabilitate au pe umeri se trezesc la realitate laughing dar unii o mai iau și la sănătoasa fug de responsabilități, cred că și unii din ei au fost concepuți dintr-o greșeala (mă refer la ăștia care fug de responsabilități neasumatii )

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru anonim_4396):

Mersi m-aqi facut sa rad chiar apropo oare eu din ce sunt coceput oare fug si eu ca un las sau realizez ca nu am de ales si am sa raman baiat de casa pe ma voi insura? tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Asta depinde de tine, de caracterul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce am auzit de la cunoștințe și din ce m-am documentat, am înțeles că este vorba despre stările prin care trec multe femei după naștere...în acel timp având nevoie de multă susținere, înțelegere, empatie din partea celor apropiați, mai ales a partenerului...pentru că, pe cât este de frumos, este și greu să fii proaspătă mamă, să treci prin luni întregi de schimbări continue, apoi printr-o naștere adesea traumatizantă, apoi prin recuperare. Lumea ta se schimbă complet. Și schimbarea de multe ori vine cu frică la pachet. straight face

Iubiți-ne și o să fim bine. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exercițiile fizice o poate ajuta eliminând stresul și odihna, dar are nevoie și de sprijin moral, de atenție, multă atenție, de oameni pozitivi in jurul ei, oameni veseli.nu e o forma grava de depresie, eu am depresie de peste 12 ani și nu m-am sinucis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am uitat să menționez că nu sunt medic. Doar am stofă. laughing Un palton mai exact. big grin De stofă, te-ai prins?