| nicu_1927 a întrebat:

Buna TPU as dori sa pun si eu o intrebare pentru un doctor androlog
ma numesc Nicu S am 33 de ani sunt din medias. In urma cu 12 ani am avut un accident si am ramas paralizat de la brau in jos.
Diagnosticul este traumatism vertebro medular T12.
Ce doresc sa intreb medicul : inca de la accident am purtat sonda vezicala permanenta si inclusiv si acum o mai am. Acum as fi vrut sa scap de sonda pentru ca mi-a adus numai probleme si din cauza sondei vezicale penisul meu sa scurtat si sa bubtiat foarte mult. as dori ca medicul sa imi spuna un tratament medicamentos pentru marirea penisului in lungime si in grosime pentru ca sa pot folosi un condom (prezervativ)mentionez ca sa scurtat atat de mult incat nu mai pot sa pun condom
va rog mult sa ma ajutati
Am vrut sa merg la o clinica in sibiu dar in sibiu nu exixta asa ceva
Va multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu sunt medic androlog, dar nici nu cred ca exista vreunul pe TPU. Eu sunt medic anatomopatolog, deci nu este domeniul meu. Insa te poate vedea un urolog.
Totusi, cred ca atrofia pensiului nu se datoreaza sondei, ci traumatiosmului medular, lipsei de inervatie la acest nivel. Exista oameni care au purtat sonda zeci de ani (in cauza unor probleme ale vezicii urinare) dar nu s-au confruntat cu atrofii peniene.
Nu exista tratamente care sa combata aceasta atrofie. Prespun ca acelasi lucru s-a intamplat si cu musculatura picioarelor. Din pacate, face parte din tabloul sechelelor dupa traumatism si nu cred ca este reversibila.