| Tineripepicioare a întrebat:

Buna ziua tuturor! As dori sa ma ajutati si pe mine intr-o problemema daca se poate sau daca cunoasteti.
In urma cu 3 ani am avut un accident de masina in urmai caruia am ramas paralizat de la brau in jos. Dupa acest accident nu am mai putut urina si am fost nevoit sa port sonda permanenta. La 8-9 luni de la accident mi-a fost scoasa sonda urinara permanent. Dupa ce mi-a fost scoasa sonda urinara faceam sondaj la fiecare 4 ore sa pot elimina urina.
La un an jumate de la accident am inceput sa urinez fara ajutorul sondelor urinare, dar fortandu-ma foarte foarte tare.
Si in ziua de astzi urinez la fel de greu. Rugamintea mea la dvs ar fi, sa-mi spuneti daca exista vreo modalitate de a putea urina mult mai usor sau daca exista un exercitiu pentru a intari muschiul vezicii urinare.
Tin sa precizez ca diagnosticul meu dupa accident a fost "paraplegie flasca" afectata la coloana la niveleul T11 T12.

Va multumesc frumos si asteapt raspunsurile dvs.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Mergi la un acupuncturist sau gaseste pe cineva care sa te ajute/iti arate sa faci Qigong. Daca stii ceva engleza cauta pe Youtube exercitii de Qigong care crezi ca ti se potrivesc.

| Baton a răspuns:

Cred ca ai pus intrebarea intr-un loc nepotrivit deoarece TPU este format din persoane cu varste cuprinse itre 10 si 15 (80%) iar restul de 20 la suta ceva mai mari sau ceva adulti.
oricum sper ca se va gasi cineva care sa iti ofere un raspuns.
dar parerea mea este ca daca incerci sa aflii de la un medic raspunsul la problema ta vei fi mai multumit.
succes in toate!