| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU, as dori sa stiu de ce doctorii ti-ar recomanda anticonceptionale ca sa iti regleze dereglarile hormonale cand acestea toata lumea stie ca ele impiedica ca o femeie sa ramana gravida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca anticonceptionalele au functie dubla, care controleaza procentajul de hormoni pe zile si evident impiedica ovulatia dar iti determina apartia menstrei la o anumita perioada de timp, exacta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai idee ce contin pilulele anticonceptionale?

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru suntserios):

Nu da am auzit intr-o emisiune ca ajuta la hormoni da... hmmm imi vine greu de crezut atata timp cat stiu ca impiedica aparitia unei sarcini si se vand sub forma de pastile.

| mihai69 a răspuns:

Du-te la facultatea de medicină și învață ce și cum e cu a.c. și o să pricepi.

| VoidEternal a răspuns:

Pai și cum le împiedică să rămână însărcinate? Te-ai întrebat vreodată? Efectul lor este tot la nivel hormonal și din cauza asta ele sunt folosite și pentru dereglările de care ai pomenit. Poți căuta pe google, e chiar interesant cum funcționează anticoncepționalele.

| Laura162 a răspuns:

Anticonceptionalele contin hormoni artificiali care imita actiunea hormonilor naturali produsi de ovare (progesteron, estrogen). Exista anticonceptionale progestative sau estroprogestative (combinate). Cred ca ai auzit pana acum de "perioada fertila", acele zile din luna cand femeile au sansele cele mai mari de a ramane insarcinate. E din cauza hormonilor. Pe parcursul lunii, nivelurile de estrogen si progesteron se modifica si pregatesc corpul de o sarcina (sau elimina un ovul nefecundat+mucoasa extra). Anticonceptionalele aduc un surplus de hormoni care altereaza nivelurile alea normale. Efectele difera putin in functie de despre care anticonceptionale vorbim, dar partea comuna e inhibarea ovulatiei (n-ai cum sa ramai gravida daca ovulul nu se intalneste cu spermatozoidul). Dereglarile hormonale in care se prescriu anticonceptionale au de-a face cu estrogenul, progesteronul si/sau androgenii. Scopul e de a-i aduce la niveluri normale sau a reechilibra balanta dintre ei. Cele mai frecvente efecte ale dereglarilor hormonale (aici) sunt cicluri neregulare, amenoree, dismenoree, inferilitate, acnee.