Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU as dori si eu niste informatii, nu sunt pregatita sa fiu mamica si m-am gandit la o metoda de contraceptie cum ar fi legarea trompelor, caare imi poate da niste inf.Dau funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Foloseste alte metode care sa nu te faca mamica cum zici.Foloseste anticonceptionale, foloseted calendarul daca ai un ciclu regulat, fa sex fara ejaculare inauntru, anticonceptionale pentru barbati, foloseste prezervativ tu sau el.Si lista poate continua cu sex de alta natura decat normal si asa mai departe.Sau foloseste un vibrator ca este cel mai sigur.Nici nu ramai mamica, nici nu ramai dezamagita.Glumesc.Dar este o optiune si asta nu?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, aceasta metoda iti va reduce mult sansele de a fi maa vreodata. Este o metoda rezervata femeilor care au deja copii si nu cred ca-si mai doresc altul, fiindca posibilitatea de a-si mai recepata vreodata capacitatea de a avea copii nu depaseste 30%

| XatomisX a răspuns:

Dar cati ani ai tu?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Legarea trompelor NU este o metodă de contracepţie ( propriu-zisă ) ci una de "sterilizare" ( temporară sau definitivă ) – e posibil să NU mai poţi avea copii după aceea, depinde de cum reacţionează organismul tău ( vezi şi răspunsul lui Brigaela )!

Părerile sunt împărţie ( pro şi contra ) - pentru detalii vezi linkul :
http://www.sanatateatv.ro/......-feminina/
http://www.sfatulmedicului.ro/......erine_9402
http://www.roportal.ro/articole/riscurile-legarii-trompelor-5586.htm

Pentru a preveni LUNAR o posibilă sarcină se RECOMANDĂ următoarele metode : prezervativ, tablete anticoncepţionale ( prescrise de MEDIC ), ovule sau creme spermicide/contraceptive, metoda "calendarului" ( când ai ciclu regulat ), etc.

| h3r a răspuns:

Inseamna ca mama ta regreta ca te-a facut? Daca esti cuminte si stai in banca ta, o sa vina momentul cand o sa vrei sa te numesti "mamica".
Mai fetita, maturizeaza-te.

| Strumfyyy a răspuns (pentru h3r):

Nu te baga in seama daca nu ai un raspuns concretwinking

| h3r a răspuns (pentru Strumfyyy):

Concret ti-am dat.
O sa regreti mai tarziu.
Eu doar ti-am spus o parere, oricum nu ai habar de ceea ce vrei sa faci.

Numai bine, sper sa te mai gandesti.

| Empathizer a răspuns:

Foloseste pentru moment o metoda contraceptiva reversibila. Lasa ligatura tubara pentru cand vei fi atins numarul de copii dorit. Pentru ca ligatura tubara, in unele cazuri, nu e reversibila si poti ramane cu sterilitate definitiva.

| maya1030 a răspuns:

Nu esti pregatita sa fii mamica acum, dar mai tarziu la asta nu te-ai gandit, caci prin legarea trompelor iti ei adio pentru totdeauna de la bebelusi.