| Urââtaa a întrebat:

As putea slabi mancand orice? De aia pun intrebarea pentru ca mama zice daca vreau sa slabesc trebuie sa mananc orice dar putin si sa nu mananc de la ora 6 si sa fac o ora cu bicicleta. Va rog ajutati-ma crying tare mult as vrea sa slabesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bănuiesc că eşti fată...

Eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 21-22 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 21 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

O seară frumoasă.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( şi dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

În principiu, DA, se poate slăbi aşa cum a spus mama ta.

Toate cele bune.

| Urââtaa explică (pentru bursuc001):

Varsta: 16 ani
Inaltime: 1.65
Greutate: 80kg

| Urââtaa explică (pentru bursuc001):

Tu chiar ai slabit 9-10 kg in 6 saptamani mancand orice si in cantitati moderate?

| bursuc001 a răspuns (pentru Urââtaa):

DA, chiar am slăbit atât!
Şi NU am făcut prea mult sport că am 42 de ani şi, na, lenea-i mai mare ( plus că nu am prea mult timp liber ) :)

Dar mănânc DOAR pâine NEAGRĂ, 100 % integrală - pâine "Grâu întreg" - vezi linkul :
http://www.velpitar.ro/grau-intreg/

Mănânc cam 2 feliuţe ( RAR 3 feliuţe ) de pâine la o masă, iar seara mănânc supă/ciorbă ( de obicei FĂRĂ pâine ).

Deci, se poate slăbi!

O zi frumoasă.

| bursuc001 a răspuns (pentru Urââtaa):

Bănuiesc că eşti fată...

Eşti SUPRAPONDERALĂ ( prea "plinuţă" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 21-22 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 21 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

O seară frumoasă.

| Enanita a răspuns:

Buna!

Incearca sa mananci putin si des(o data la 4 ore). Bea cel putin 2l de lichide. Evita alimentele care contin multe calori(dulciuri, paste). Ai grija la modul in care este preparata mangarea, evita prajelile. Redu cantitatea de mancare treptat, astfel incat sa nu apara probleme de sanatate. Sportul ajuta mult!

Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Schiman_Adela_1988 a răspuns:

Buna. Cred ca as putea sa te ajut, insa discutia este mai ampla decat am putea-o trata aici. acesta este nr meu 0753986532. Suna-ma Nutritionist Adela Schiman