| KaterinaPetrova a întrebat:

as vrea sa imi fac un consult ginecologic.ma tem ca am candidoza insa as prefera sa imi spuna un ginecolog acest lucru. am 17 ani.stiam ca trebuie sa imi iau trimitere de la medicul de familie si apoi sa ma duc la spital si nu costa nimic. la doctorul de familie trebuie sa ma duc cu mama? sau ma pot duce si singura.sau cu prietenul meu, sau cu una din prietene sau cu oricine altcineva? fundita si vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Ai voie sa mergi si singura... Eu de la 13 ani n-am mai mers cu parintii la doctor. O sa-ti dea o trimitere in baza careia te prezinti la ginecologie. In principiu o sa faci 2 cozi mari. Ginecologul te consulta, vede ce ai, pune diagnosticul si apoi te trimite cu reteta la medicul de familie (deci faci iar coada acolo laughing ) Fiindca numai medicul de familie are voie sa-ti dea gratuit o reteta.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 17 ani te poti duce singura sau cu cine vrei tu, nu exista obligatia sa te duci cu un parinte. Chiar cu trimitere de la medicul de familie, e posibil sa te coste analiza de secretie (casa de asigurari nu mai are bani si nu le mai deconteaza de cateva luni).

| DeliaMarius a răspuns:

Te poti duce singura sau cu o prietena daca vrei. Sa ai buletinul la tine. Te poti duce si singura la medicul de familie, cu buletinul pentru o trimitere.

| Liquor a răspuns:

Nu inteleg de ce ai incerca sa mergi cu altcineva.In tot cazul, bine inteles ca ai voie sa mergi si cu altcineva in afara de parinte.Dar fa-o cat mai repede.Doamne fereste de ce se poate intampla.Bafta

| Dinuuu a răspuns:

Daca ai candidoza o sa trebuiasca sa te duci la dermato-venerice

| AnaAnahi a răspuns:

Nu trebuie sa fii insotita de maicata, doar ii cerii trimiterea si te duci direct la ginecolog, si nici acolo nu ai nevoie de eaawinking Te pup:*